Postreh: Ako chceme ochrániť veľké územia, keď nedokážeme ochrániť ani tie malé, najcennejšie časti prírody?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na Slovensku stále nedokážeme efektívne chrániť najcennejšie časti prírody, teda maloplošné chránené územia vyhlásené za národné prírodné a prírodné rezervácie, napriek tomu tu existuje úsilie o rozšírenie bezzásahových zón v národných parkoch, teda vo veľkoplošných chránených územiach. Najnovší príklad zverejnila agentúra TASR na stránke Teraz.sk, kde informuje o tom, že zakladanie ohňov v chránených územiach Vihorlatu pokračuje naďalej. Ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat na svojej internetovej stránke upozorňujú, že aj tento rok nachádzajú na vrcholoch Sninského kameňa a Vihorlatu a v okolí jazera Morské oko nelegálne ohniská.
"Naša legislatíva zakladanie ohňa v lese a päťdesiat metrov od porastu zakazuje plošne, výnimkou sú len vybudované a oficiálne označené ohniská. Vo voľnej prírode od 3. stupňa ochrany, teda na území národných parkov, prírodných rezervácií či chránených areálov, je zakladanie ohňa mimo uzavretých stavieb taktiež zakázané," citujú podľa TASR platnú legislatívu štátni ochranári s tým, že povolenými sú len ohniská označené výnimkou Ministerstva životného prostredia SR. V okolí Morského oka je takýmto len ohnisko pri chate štátneho podniku LESY SR.
Vzhľadom na opakujúci sa jav ochranári vyzývajú verejnosť, aby v prípade, že bude svedkom zakladania ohňov mimo vyhradeného ohniska, upozornila aktérov na dodržiavanie zákona. Zároveň pripomínajú, že za zakladanie ohňa v území s tretím a vyšším stupňom ochrany hrozí páchateľom pokuta vo výške do 3 320 eur pre fyzické osoby a do 9 959 eur pre právnické osoby.
Všetci vieme, že takýchto príkladov poškodzovania cenných častí slovenskej prírody nezodpovednými návštevníkmi je viac ako dosť a preto je namieste otázka, ako chceme ochrániť pred nimi veľké územia, keď nedokážeme ochrániť ani tie malé, najcennejšie časti prírody...?
Jozef Marko