Postkalamitné obavy
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Po veternej kalamite môže prísť ďalšia pohroma, varujú hasiči.
Víchrica Žofia vlani v máji zničila obrovskú časť liptovských lesov v Západných Tatrách. Stromy v piatom stupni ochrany urbáre vyťažiť nemohli, vyčistiť mohli len časti v tesnej blízkosti chodníkov. Drevo vo vysokých polohách začína presychať a je doslova živnou pôdou pre rodiaci sa lesný požiar.
„Aj po ťažbe v lese zostáva drevná hmota. Zriedka dôjde, najmä v neprístupných polohách, k úplnému vyčisteniu. Pre pohnojenie pôdy v lese je to síce dobré, ale kopy uloženej haluziny vysychajú a najmä v kombinácii s prerasteným bylinným krytom okolo sú veľkým rizikom pre vznik a rýchle šírenie požiaru. Je preto dôležité, aby boli čo najďalej od živého lesa,"povedala Eva Krajčiová, riaditeľka liptovskomikulášskych hasičov.
„V našich lesoch je veľký pohyb turistov, nedávajú pozor, odhodia cigaretový ohorok, zakladajú oheň na nesprávnych miestach, nezahasia ho dôkladne. Podobne konajú aj lesní robotníci,“ vymenovala E. Krajčiová.
Kalamita nevyvracia iba stromy, jej druhotným následkom sú lesné požiare. Aj v roku 2004 zasiahla Nízke Tatry veľká veterná smršť. Množstvo zvyškov vyťaženého dreva časom preschlo, živý les v blízkom okolí zničil podkôrny hmyz a o niekoľko rokov neskôr horeli veľké plochy lesa v katastri Nižná a Vyšná Boca. Hasiči s požiarmi bojovali viac ako týždeň. Obrovské lesné požiare boli práve následkom kalamity spred rokov.
Zdroj: sme.sk