Posledné vtáčie územie?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
„Ešte v roku 2003 pred vstupom do EÚ sme sa zaviazali, že na území SR bude v rámci Natury 2000 vyhlásených 41 vtáčích území,“ uviedol Žiga. Doposiaľ ministerstvo vyhlásilo 40. Ostalo jediné, Levočské vrchy.
Táto lokalita bola v minulosti súčasťou vojenského obvodu Javorina. V súčasnosti dochádza k vracaniu pozemkov bývalým vlastníkom, tzv. reštituentom. „Uvedomujeme si, že krivda, ktorá bola spáchaná ešte za bývalého režimu, teraz bude nahradená istým obmedzením,“ doplnil minister.
„Hrozí nám Európsky súd, z čoho potom vyplývajú rôzne sankcie vo výške 17-tisíc eur denne,“ konštatoval šéf envirorezortu. Rozhodnutie odmietajú obyvatelia dvadsiatky obcí, ktorým štát v 50. rokoch zabral pozemky pod vojenský výcvikový priestor. Parcely teraz vyše ôsmim tisíckam poškodených vracia, tí sa však boja ďalších obmedzení.
Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti upozorňuje, že v Levočských vrchoch sú navrhnuté iba mierne obmedzenia. Najvážnejším z nich je zákaz ťažby v dobe hniezdenia ohrozených vtákov.
„Na celom území je len sedem hniezd orla skalného, okolo ktorých sa bude musieť vytýčiť tristometrová pokojová zóna,“ hovorí.
Zástupca vlastníkov pozemkov Karol Gelek pripúšťa, že opatrenia nie sú až tak obmedzujúce. „Hlavný problém však je, že pri každej novej investičnej aktivite budeme musieť robiť posudzovanie vplyvov na životné prostredie,“ vraví.
Vlastníci lesov ministerstvu vyčítajú aj to, že návrh pripravilo bez ich vedomia a postavilo ich pred hotovú vec. Chránené územie pritom podľa nich Slovensko vyhlásiť nemuselo.
„Rovnako rozsah obmedzení sa dal zmeniť, tie nám Európska komisia nijako nediktuje,“ hovorí K. Gelek.
Minister Žiga oponuje, že im navrhol dva termíny na rokovanie, no neprišli. Mýlia sa vraj i v argumentoch.
„Zástupcovia vlastníkov nemali dobrých poradcov a obávam sa, že boli zavádzaní,“ povedal minister. Tvrdí, že im radili dvaja bývalí zamestnanci rezortu z éry ministrov za SNS. Tí museli po pochybeniach z ministerstva odísť.
Zástupca vlastníkov tvrdí, že sporné veci si nemohli vydiskutovať, lebo pozvánky prišli v nereálnych termínoch. „Preto ešte raz pána ministra vyzývam, aby už konečne začal s nami rokovať.“
Za bývalej vlády bol schválený harmonogram, podľa ktorého majú byť ukončené všetky reštitúcie do konca roka 2014. Od roku 2003 podávali vlastníci žiadosti o reštitúcie, niektoré z nich neboli dodnes vyriešené, preto sú vlastníci nespokojní. Spolu ide o 8 166 žiadateľov s počtom 3 847 uplatnených žiadostí a 24 katastrov. Z tohto počtu žiadostí bolo vybavených 2 374, teda 61,71 percenta žiadostí.
„Posilníme právne oddelenie vo Vojenských lesoch, vyčleníme finančné prostriedky a budeme rokovať s kompetentným katastrom, aby bol celý proces reštitúcií urýchlený a aby ľudia dostali to, čo im v zmysle zákona prináleží,“ povedal minister obrany Martin Glváč. Dodal, že štát to bude stáť peniaze, ktoré však už pripravili a vyčlenili.
(Zdroj: Korzár, 18.12.2012)