Poškodenia stromov pri približovaní dreva sú včas a účinne ošetrované
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pri pestovaní druhovo, vekovo a priestorovo rozmanitého lesa prírode blízkym spôsobom a vo výberkovom lese dochádza podľa kritikov po vyťažení cieľových stromov počas približovania dreva k častému poškodeniu koreňových nábehov stojacich stromov, do ktorých sa následne dostane hniloba a dochádza k znehodnocovaniu drevnej hmoty. Na tieto výhrady a praktické skúsenosti v tejto oblasti som sa opýtal lesníkov, presadzujúcich prírode blízke obhospodarovanie lesov z Lesnej správy Smolník, Odštepný závod Košice, LESY SR, š.p.
Jaroslav Kovalčík zo Smolníckej Osady hovorí: „Veľmi dôležité je rozčleniť daný porast približovacími linkami. My používame technológiu s rozrezom, čo znamená, že v celých dĺžkach sa ťahá drevo iba minimálne a len tam, kde vieme, že nemôže dôjsť k poškodeniu stojacich stromov. Týmito opatreniami znižujeme riziko oderkov alebo poškodenia či zničenia prirodzeného zmladenia. Za rovnako dôležitú považujeme aj poťažbovú úpravu, ktorú treba zrealizovať včas a vytvoriť tak vhodný priestor na rast prirodzeného zmladenia. Úplne sa poškodenie stojacich stromov pri približovaní dreva vylúčiť nedá, poškodené miesta však ošetrujeme do 24 hodín vhodnými prípravkami a nielen vo výberkových lesoch, ale po každej ťažbe.“
Ján Vilčko z Prakoviec dodáva: „Mechanickému poškodeniu koreňových nábehov stojacich stromov pri približovaní dreva sa vyhnúť nedá. Do 24 hodín je ale na poškodené miesta aplikovaný fungicídny prípravok Pellacol, ktorým ich dokážeme účinne ošetriť, pretože rany na strome dezinfikuje, vznikajú zásušky a vodivé pletivá stromov nie sú poškodzované, takže môžu rásť bez problémov ďalej.“
Jozef Marko