Populácia zubrov v Poloninách po dvoch desaťročiach od začiatku reintrodukcie: V roku 2012 ich bolo 15, v súčasnosti tam žije vyše 80 jedincov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Po dvoch dekádach od začiatku úspešného projektu reintrodukcie zubrov v Národnom parku Poloniny správa národného parku na internetovej stránke konštatuje, že populácia týchto majestátnych zvierat, ktoré sa kedysi vyskytovali na našom území, dnes prosperuje. Tento príbeh je podľa ochranárov plný zaujímavých momentov, výziev, ale aj výnimočných úspechov, ktoré majú zásadný význam nielen pre ochranu biodiverzity, ale aj pre samotný Národný park Poloniny.
„Projekt reštitúcie zubrov sa začal koncom roka 2003, kedy sa začala výstavba aklimatizačnej obory v katastrálnom území bývalej obce Ruské, ktorá sa nachádza v NP Poloniny. Obora mala výmeru 2 hektáre a slúžila ako prvý krok k reintrodukcii zubrov do voľnej prírody. Prvé zubry, ktoré prišli na Slovensko, bol samec (Archie) a dve samice (Ittina a Pasqualina), ktoré do vysídlenej oblasti nad VN Starina dorazili 13. júna 2004. O dva dni neskôr prišli ďalšie dva zubry – Isehärz a Isabella. Tento transport znamenal začiatok novej éry pre zubrov v Poloninách. Týchto 5 zubrov bolo 10.12.2004 vypustených z aklimatizačnej obory do voľnej prírody.
V decembri 2004 dostali tri prvé zubry (Archie, Ittina a Pasqualina) telemetrické obojky, ktoré umožnili sledovať ich pohyb a zabezpečiť ich bezpečnosť. O pár dní neskôr bola črieda vypustená do voľnej prírody, kde sa začala ich adaptácia na nové prostredie. Zaujímavý moment nastal deň po Štedrom večeri, keď sa k čriede pridal divožijúci býk Pišta. Takto sa formovala prvá skupina zubrov, ktorá začala žiť v Poloninách.
V rokoch, ktoré nasledovali, došlo k niekoľkým ďalším prírastkom do čriedy. V októbri 2005 prišli ďalšie dva zubry zo zooparku Chomutov, Cvinka a Cvolonin, ktoré po krátkom pobyte v aklimatizačnej obore boli tiež vypustené do voľnej prírody. V novembri sa k nim pridal divožijúci býk z Poľska. Pozorovaný bol do konca mesiaca. Črieda v tom čase pozostávala z 9 exemplárov. Prvé zubríča s menom Anna Valentína porodila samica Pasqualina koncom júna 2006. Práve spomínaná Anna Valentína ako 3-ročná krava porodila 27.5.2009 svoje prvé mláďa.
Roky 2006 a 2007 priniesli úspechy, keď sa začali rodiť mláďatá, a po príchode ďalších zubrov zo zahraničia a vytvorením stabilnej rodiny sa črieda pomaly rozrastala. V roku 2012 ich bolo 15 a v roku 2014 bolo evidovaných už 25 jedincov. V roku 2017 sa ich počet takmer zdvojnásobil na 40 a dnes sa pohybuje po Poloninách už viac ako 80 jedincov. Prírastky teliatok v zubrom stáde môžeme pozorovať na jar, kedy prichádzajú na svet. Najviac pôrodov bolo zaznamenaných v mesiacoch máj až jún," informuje Správa Národného parku Poloniny.
Rekapitulácia zubrov v Poloninách – 20 rokov od návratu do divočiny – NP Poloniny