Poľský štát skupuje Tatry, u nás to nejde
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Národný park u susedov získava od súkromných vlastníkov za eurofondy pôdu v rezervácii.
Namiesto eurofondov pozemky v Tatrách. Asi takýto prístup zvolili Poliaci v prípade ich Tatranského národného parku. Práve za peniaze z Európskej únie sa rozhodli od súkromníkov vykupovať tamojšie pozemky. A tým aj rozširovať národný park. Na rozdiel od Slovenska, kde pozemky s developermi meníme.
Výkup v Poľsku sa deje za trhové ceny. Drvivú väčšinu parciel v poľskom národnom parku už jeho správa vlastní. Na jeho hraniciach sa však stále nachádzajú lokality v súkromných rukách, o ktoré má TPN záujem. Ide o pozemky vo východnej časti poľských Tatier v častiach Polana Lichajówka či Polana Blociska.
Park pokrýva celú časť poľských Tatier a rozkladá sa na viac ako 21-tisíc hektároch. Približne 70 percent parku zaberajú lesy a pásmo kosodreviny, zvyšných 30 percent tvoria vysokohorské lúky, skaly a voda.
Národná rezervácia na Slovensku je takmer štyrikrát väčšia ako jej sused v Poľsku. Okrem štátnych pozemkov, ktoré spravujú Štátne lesy Tatranského národného parku, tu pôdu v najvyššom stupni ochrany so vzácnymi biotopmi vlastnia desiatky súkromných vlastníkov.
Na Slovensku však môžeme o takomto postupe za európske financie iba snívať. “Výkup pozemkov v národných parkoch nie je možný,“ povedal hovorca rezortu pôdohospodárstva Peter Hajnala. Odvoláva sa pritom na základný programový dokument, ktorý upravuje podporu rozvoja slovenského vidieka prostredníctvom príslušného európskeho fondu.
Rozpočet programu na roky 2014 až 2020 vo výške takmer 2,1 miliardy eur totiž nepočíta s jediným centom na tento účel. Riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko pripomína, že eurofondovú agendu podobnú tej v Poľsku nemá na starosti ani jeden z 32 ochranárov pôsobiacich v Tatrách.
Nápad s odkupom pôdy v cenných chránených územiach sa mu však pozdáva. “Takúto príležitosť by som uvítal, ak by to u nás bolo možné,“ vraví P. Majko.
Na dobrovoľný výkup lesov, lúk, močiarov i strmých strání získal TPN približne 500-tisíc eur. Presne toľko by hypoteticky stačilo na získanie 320 hektárov pod Slavkovským štítom z vlastníctva Tatry Mountain Resorts (TMR). “Bez odpovede. Na to neviem ani nechcem odpovedať,“ vraví predseda Predstavenstva TMR Bohuš Hlavatý na otázku, či by tatranská spoločnosť na takúto ponuku kývla a predala svoje pozemky vo Vysokých Tatrách.
Vo vlastnom znaleckom posudku ich pritom ohodnotila na 470-tisíc eur a ponúkala štátu na zámenu za doteraz prenajaté štátne pozemky, na ktorých stoja jej vleky a lanovky v Tatranskej Lomnici.
Pozemky vo vlastníctve štátu spravuje rezort pôdohospodárstva. Jeho hovorca Peter Hajnala vysvetľuje, že žiadosť o udelenie predchádzajúceho súhlasu ministerstva na zámenu lesného a ostatného majetku štátu nepredkladá ten, kto má záujem o zámenu, ale inštitúcia priamo založená alebo zriadená ministerstvom.
V tomto prípade ňou sú Štátne lesy TANAP. Tatry mountain resorts pritom tvrdí, že súhlas na obchod získali už pred piatimi rokmi od vtedajšieho ministra Vladimíra Chovana. “V danom prípade nebola predložená žiadosť na zámenu zo strany týchto právnických osôb a ani spoločnosti TMR. V minulosti nebol zo strany ministerstva udelený ani súhlas,“ tvrdí P. Hajnala.
V súčasnosti si tatranská spoločnosť pozemky pod svojou infraštruktúrou od lesov prenajíma zmluvami na 5 alebo 10 rokov. Bohuš Hlavatý hovorí, že postup Poliakov v národnom parku považuje za správny. “Ak by som bol ako osoba súkromník, ktorý svoju pôdu nemôže hospodársky využívať, tak by mi štát mal platiť náhrady alebo ju odkúpiť.“
Podľa poslanca mesta Vysoké Tatry Tomáša Tišťana je dôležité, aby k navrhovanej zámene nedošlo. “Skalnatá dolina je pre rekreáciu jedna z najpopulárnejších lokalít Tatier, má verejný charakter. Je to ako keby sme do súkromných rúk predali Bratislavský hrad alebo Sad Janka Kráľa,“ spresňuje T. Tišťan, ktorý sa tejto agende venuje. V súvislosti s tým dodáva, že štátne vlastníctvo umožňuje lepšie kontrolovať, ako budú investori s prenajatými parcelami na území nakladať.
hnonline.sk