Položili základy ochrane lesa
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pred dvesto rokmi bolo nariadením Dvorskej mincovnej a banskej komory vo Viedni rozhodnuté o založení Lesníckeho ústavvu v Banskej Štiavnici.
Rozhodnutie oznámili všetkým župám v Uhorsku. Zdôrazňuje sa v ňom panovníkova starostlivos o zlepšovanie stavu lesného hospodárstva, čím sa zdôvodnil vznik ústavu aj katedry lesníctva pri Banskej akadémii v Banskej Štiavnici.
V tomto ústave mohli študova všetci, ktorí sa chceli vzdeláva v oblasti lesníctva. Snáď najdôležitejším opatrením bolo ustanovenie, že v kráľovských a komorských úradoch sa budú môc zamestna len absolventi tohto ústavu.
Menovací dekrét na riaditeľa novovzniknutej inštitúcie dostal v marci 1808 Henrich D. Wilckens z Dolného Saska a stal sa prvým profesorom a priekopníkom skutočne vedeckého prístupu k pestovaniu a využívaniu lesa. Drevo bolo v tom čase významnou prírodnou surovinou. Využívalo sa ako stavebný materiál, zdroj energie, redukčné činidlo pri hutníckych procesoch, ale aj na výrobu iných surovín, napríklad tavidla, takzvaného potašu; skla; triesla na produkciu koží alebo práchna, terpentínového oleja, či sadzí. Pri jeho spracúvaní sa uvažovalo aj o získavaní javorovej šavy, ktorá by sa mohla používa ako sladidlo namiesto cukru.
Intenzívne využívanie lesov znamenalo, že rozsiahle časti krajiny sa postupne odlesňovali. Tento stav si uvedomoval aj samotný panovník a pravdepodobne aj preto vymenoval do čela ústavu vynikajúceho odborníka, ktorý postupne absolvoval tri fakulty - lekársku, banícku a matematickú a mohol sa preukáza aj bohatou praxou.
Štyridsapäročný Wilckens po svojom príchode do Štiavnice považoval za najdôležitejšie vypracova učebný plán ústavu. V archívnych materiáloch sa zachoval prehľad toho, čo sa v škole vyučovalo. Problematika bola veľmi široká, od techniky pestovania lesa, jeho ochranu až po ažbu. Zvláštna pozornos bola venovaná využívaniu dreva a ďalších produktov, ktoré poskytuje les (lesné plody, zvieratá a podobne). V osnovách nechýbalo ani lesnícke zákonodarstvo. Učebný plán schválila Dvorská komora vo Viedni a tá si vyhradila, že prednášajúci sa nesmú na svojich hodinách dotýka politiky a rakúskej ústavy.
V ústave sa začalo prednáša v roku 1809. V tomto čase mala škola 19 poslucháčov. Fungoval tu aj systém akéhosi diaľkového súkromného štúdia. Študenti v tomto prípade dostávali štipendium 300 zlatých tak ako riadni poslucháči.
Významnú úlohu zohrávala odborná zdatnos profesora Wilckensa, ktorý presadil mnohé nové metódy pri pestovaní, ochrane a ažbe lesných produktov priamo zmenou rozhodnutí Hlavného komorskogrófskeho úradu v Banskej Štiavnici. Spory, ktoré kvôli tomu vznikali, brzdili prácu, pre les to však znamenalo lepšie podmienky.
Činnos ústavu prispela ku kvalite lesov, ktorá aj dnes na Slovensku pretrváva.
Ústav sídlil v Žemberovskom dome v Banskej Štiavnici. Ten sa nachádza na Trojičnom námestí. Jeho súčasný vzhľad je dielom architekta Thalherra z roku 1803. Priestranná sála slúžila i pre rôzne spoločenské podujatia ako divadelné predstavenia či plesy. V roku 1906 tu boli po prvýkrát premietané filmy.
V roku 1957 bola na dome odhalená pamätná tabuľa pripomínajúca zásluhy profesora Wilckensa.
(Noviny Žiarskej kotliny, 18.3.2008)