Poľovníci vítajú novelu zákona o lesoch. Odborná platforma žiada zosúladenie viacerých zákonov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Slovenská poľovnícka komora víta schválenú novelu zákona o lesoch, hlavne podporu prírode blízkemu hospodáreniu. Predstavitelia platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska zas naďalej trvajú na zosúladení existujúceho Zákona o ochrane prírody a krajiny a Zákona o lesoch do podoby vzájomne prepojeného legislatívneho predpisu, ktorý bude možné efektívne implementovať v praxi. Pre agentúru SITA to uviedli zástupcovia Slovenskej poľovníckej komory a platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska.
Komplexnú novelu zákona o lesoch, ktorou sa spresňuje ochrana lesných pozemkov a prehodnocujú sa podmienky vykonávania náhodnej ťažby dreva, parlament definitívne schválil vo štvrtok. „Slovenská poľovnícka komora víta schválenú novelu zákona o lesoch a hlavne podporu prírode blízkemu hospodáreniu. Symbióza ekosystému, jej prírode blízky manažment a zachovanie prírody pre nastávajúce generácie boli a vždy budú našou prioritou. Rovnako tak ako vplyv na ekologické myslenie spoločnosti motivačne – udržateľným užívaním, vedieť aktívne chrániť a učiť naše deti k pozitívnemu vzťahu k lesu, k histórii lesníctva a k zachovaniu prírody a tradícií,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ kancelárie SPK Imrich Šuba.
Platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska zas zadefinovala ako jeden z rozhodujúcich cieľov v dokumente, ktorý predložila vláde SR, vytvorenie a schválenie jediného, vzájomne zosúladeného legislatívneho predpisu. „Ten má garantovať adekvátnu starostlivosť o lesné bohatstvo Slovenska vo všetkých rozhodujúcich záujmových oblastiach, a to v ochrane prírody, v ochrane lesa, aj v ochrane a poskytovaní všetkých rozhodujúcich ekosystémových služieb, ktoré občania od lesa očakávajú,“ ozrejmil hovorca platformy Jozef Marko.
Platforma preto považuje za nevyhnutné zosúladiť existujúci Zákon o ochrane prírody a krajiny a Zákon o lesoch do podoby vzájomne prepojeného legislatívneho predpisu, ktorý bude možné efektívne implementovať v praxi. „Jeho súčasťou musí byť aj vytvorenie jednotnej štátnej správy, zameranej na ochranu lesného bohatstva Slovenska a základným nástrojom implementácie zákonných opatrení musí byť jeden Program starostlivosti o lesné územie v danej lokalite. Pokiaľ budú existovať dva rozdielne legislatívne predpisy, dva rozdielne programy a dve štátne správy, tak sa tento súlad a zjednotenie postupov v ochrane lesov dosiahnuť nepodarí,“ uzavrel Marko.
Agentúra SITA vo včerajšej správe dodáva, že Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska je novovzniknutá odborná platforma, zameraná na zlepšenie stavu slovenských lesov a na podporu trvalo udržateľného, polyfunkčného využívania lesa, vrátane trvalo udržateľného rozvoja odvetví, využívajúcich jedinečné prírodné lesné bohatstvo Slovenska. Predstaviteľmi platformy sú zástupcovia š.p. LESY SR, Odborového zväzu drevo, lesy, voda, PEFC Slovensko, Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, š.p. Vojenské lesy a majetky, Slovenskej lesníckej komory a Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky.