Pokuta za výrub v Čertižnom
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Za nepovolený výrub 1 212 drevín a vyše 10-tisíc metrov štvorcových krovín vlani v lete pri Čertižnom dostali vlastníci lesov z pozemkového spoločenstva v Čertižnom pokutu 16-tisíc eur. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR.
Hromadný výrub si objednali v júli a auguste minulého roka vlastníci lesov z pozemkového spoločenstva v Čertižnom bez príslušného súhlasu orgánu ochrany prírody. Týmto konaním podľa ministerstva závažne porušili zákon o ochrane prírody a krajiny. Inšpektori zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia uložili Pozemkovému spoločenstvu vlastníkov lesa pokutu 16-tisíc eur.
Štátna ochrana prírody SR, Správa Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty, vyčíslila celkovú spoločenskú hodnotu vyrúbaných drevín na vyše 463-tisíc eur.
Stromy a kry vyrúbali v katastrálnom území obce Čertižné mimo lesného pôdneho fondu, na území Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty, kde platí 2. stupeň územnej ochrany, Chráneného vtáčieho územia Laborecká vrchovina a na území európskeho významu Dukla, tiež s 2. stupňom ochrany. Pozemkové spoločenstvo vlastníkov lesa v Čertižnom chcelo zmluvne objednaným výrubom sprístupniť územie, zarastené drevinami a krovinami, pre lepšiu manipuláciu s drevnou hmotou vyťaženou z užívaných lesných pozemkov.
Keďže išlo o dreviny rastúce mimo lesného pôdneho fondu, spoločenstvo potrebovalo na výrub súhlas orgánu ochrany prírody - obce Čertižné, ktorý však nemalo.
Na výrub dreviny sa podľa zákona o ochrane prírody a krajiny vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody. Tento súhlas sa môže v odôvodnených prípadoch vydať len po posúdení ekologických a estetických funkcií dreviny a vplyvov na zdravie človeka a so súhlasom vlastníka alebo správcu, prípadne nájomcu. Pokutu už zaplatili Predseda Pozemkového spoločenstva vlastníkov lesa Čertižné Michal Jurčák pokladá celú záležitosť za „nafúknutú bublinu“. Podľa jeho slov išlo o práce v lesných manipulačných skladoch, ktoré spoločenstvo roky užíva.
„Je to náš hospodársky dvor. Všade sa uvádzajú kusy drevín, nie metre kubické drevnej hmoty. Tam ani stromy neboli, len kroviny, tenké liesky a vrbiny s obvodom do 40 centimetrov. Hmotná škoda nebola vyčíslená nijaká,“ bráni sa. „Pokutu sme už zaplatili,“ dodáva M. Jurčák.
Riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty Juraj Platko pre iné noviny zdôraznil, že je dôležité rozlišovať spoločenskú hodnotu drevín a majetkovú škodu alebo hodnotu dreva.
„Pri spoločenskej hodnote sú akceptované všetky funkcie drevín a krovín v krajine. Práve vzhľadom na ekosystémové služby, ktorých prínos pre občanov je podstatne vyšší ako výnos z dreva, by mal orgán ochrany prírody pri rozhodovaní o povolení výrubu zvážiť všetky možnosti. Výruby drevín a krovín v rámci zákona o ochrane prírody a krajiny je možné vykonávať v mimovegetačnom období, teda od 1. októbra do 31. marca. Chcel by som apelovať na dodržanie uvedenej doby, hlavne jej ukončenia, a to z dôvodu hniezdenia určitých druhov vtákov v týchto biotopoch,“ povedal Juraj Platko.
(Zdroj: Korzár, sita, 30.6.2014)