Podnikanie na pôde: Bez odborných vedomostí a praktických zručností to nejde. Študentov vyženú z prednášok do praxe
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Žurnál denníka Pravda dnes uverejnil zaujímavý rozhovor s rektorkou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Klaudiou Halászovou. Vo vzťahu k poľnohospodárskej pôde v ňom rezonujú pojmy ako odborné vedomosti a praktické zručnosti, vo vzťahu k príslušnému vzdelaniu zasa význam praxe. Podobnosť s obhospodarovaním lesov a lesníckym vzdelávaním vôbec nie náhodná. Aj preto dávame interview do pozornosti čitateľom portálu Lesmedium.sk.
Redaktor spomína na to, že jeho otec vyrástol na malom gazdovstve, on s bratmi na šľachtiteľskej stanici. Obklopovali ich kone, kravy, traktory, mláťačky, ale aj včelíny, skleníky, mikroskopy, biele plášte, kvitnúce a rodiace stromy, ale aj blato, prach. Hovorí, že ani nevedeli ako, spojili svoj spôsob života s poľnohospodárstvom. Teraz ho chcú podľa jeho slov rozvíjať aj ľudia z mesta. Unavení civilizačným stresom hľadajú únik a čistotu života na lazoch, samotách.
„Je to prirodzená reakcia na doterajší stresujúci spôsob života, ale bez ohľadu na úprimnú snahu zmeniť svet, poľnohospodárstvo sa nedá robiť bez odborných vedomostí a praktických zručností. Ako chce niekto začať podnikať na pôde, keď nemá vzdelanie? Nech sa títo nadšenci farmárčenia nehnevajú, ale kto by išiel k zubárovi, ktorý nevyštudoval stomatológiu a neprešiel praxou? Tu teda nejde prioritne o zmenu životného štýlu, iste ide aj oň, ale o to, ako dobre vedeným hospodárstvom navodiť aj zmenu životného štýlu – sebe aj okoliu,“ reaguje rektorka SPU Klaudia Halászová.
Na nadväzujúcu otázku, ako to dosiahnuť, odpovedá: „Celý náš rozhovor je o navodení zmeny. Našim absolventom chceme dať oveľa viac praxe, a to najmä preto, aby mali odvahu realizovať veci, ktoré sa učili. Odvahu nadobúdajú ľudia vedomosťami, praktickými skúsenosťami, zážitkami. Preto je dôležité, aby naši študenti boli viac na farmách a videli, ako to tam funguje od rána do večera, ba aj v noci, keď sa občas telia kravy a prasia prasnice. Musia precítiť všetky vône a zápachy, počuť bolestné kvičanie aj bučanie, zažiť strach z pôrodu mláďaťa aj radosť z jeho narodenia. Odvaha sa dá budovať jedine tak, že nebudeme študentov držať na prednáškach a cvičeniach, ale že ich vyženieme do praxe.“
Link na celý rozhovor:
https://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/612675-polnohospodarstvo-na-dne-nie-v-bode-zlomu/