Podľa aktuálneho odhadu ochranárov je na Slovensku 1 056 medveďov: Odborný prepočet uvádza početnosť vyše 2 600, ich regulácia je nevyhnutná
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Medveď sem, medveď tam. Koľko ich na Slovensku naozaj je? Môže ich byť tisíc aj osemkrát viac, nazval článok na túto tému portál Pravda.sk a v jeho úvode píše, že na svete žije okolo 200-tisíc medveďov hnedých. Slovenská populácia tohto druhu podľa vedcov predstavuje unikátnu genetickú líniu, trochu izolovanú od zvyšku karpatského oblúka. Je ich na Slovensku veľa, alebo tak akurát?, pýta sa v článku Pravda. Na portáli Lesmedium.sk dnes uverejňujeme niekoľko úryvkov a link na celý článok.
Jaroslav Ďurík, ktorý je lesník, poľovník a bývalý profesionálny pracovník Štátnej ochrany prírody SR, sa na webovej stránke LESmedium podrobne venoval počtu medveďov. V septembri 2020 uviedol, že z prostredia tímu TU vo Zvolene, ktorý v rokoch 2013 a 2014 riešil zisťovanie početnosti medveďa na základe genetickej analýzy DNA z výstelky hrubého čreva z trusu medveďov, unikla nasledovná informácia:
Pri zohľadnení skutočnosti, že po prvé, z približne polovice poľovných revírov neprišli žiadne vzorky trusu a po druhé necelých 3 000 doručených vzoriek určite nepochádzalo od všetkých medveďov, vyskytujúcich sa v tých revíroch odkiaľ vzorky prišli, bola v prostredí riešiteľského tímu vyslovená hypotéza, že keby v roku 2014 na Slovensku žilo 4 000 medveďov, nikto by sa nemohol čudovať.
„Z tohto pohľadu sa odvodenie stavu populácie na 1 256 jedincov medveďa hnedého a používanie tohto čísla ako relevantného východiska pre posudzovanie problému ‚medveď‘ javí ako krajne nespoľahlivé, resp. tento kmeňový stav je možné posudzovať najviac ak ako výrazne podcenené minimum,“ uviedol vo svojom článku.
Napriek tomu, že výsledku neveril, prerátal počet jedincov medveďa do roku 2020. Stav 1 256 použil ako základ pre jednoduchý matematický model vývoja kmeňových stavov slovenského medveďa v rokoch 2014 až 2020. Ďalej vzal do úvahy priemernú životnosť medveďa (15 rokov), pomer pohlavia (1:1), sexuálnu dospelosť medvedíc (od 5 rokov vyššie), ročný prírastok (max. 1 medvieďa od každej druhej medvedice). Zarátal aj úhyn dospelých medveďov, úhyn medvieďat či dokonca rozoznával dospelé medvedice, čiže 5-ročné a staršie.
„Pri celkovej početnosti 1 256 medveďov to znamená cca 628 samcov a 628 samíc. Zo 628 medvedíc bolo vtedy 167 nedospelých a 461 dospelých. Dospelé medvedice v roku 2014 vyprodukovali prírastok najmenej 230 medvieďat. Stav medvedej populácie na konci roku 2014 teda bol 628 samcov, 628 medvedíc a 230 medvieďat, spolu 1 486 ks,“ vyšiel J. Ďuríkovi prvý prepočet.
V každom jednom roku odrátal aj počet oficiálne hlásených uhynutých kusov. Postupne vyrátal, že v roku 2020 bol úhyn 158 kusov, celkový jarný stav 2 213 kusov, z toho 1 107 medveďov, 811 dospelých medvedíc, 295 nedospelých medvedíc. Prírastok 405 medvieďat. „Predpokladaný stav na konci roka teda bol asi 1107 medveďov, 811 dospelých medvedíc, 295 nedospelých medvedíc a 405 medvieďat, úhrnom teda 2 618 ks.“
Vysokoškolský profesor na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, vedec a zoológ Juraj Ciberej sa medveďmi zaoberá už dlho. „Mal som ich ‚v rukách‘ minimálne 50, či už voľne žijúcich alebo v zoo, viacerých som uspal, ale ani jedného som neutratil. Podľa môjho názoru, ak by bola Štátna ochrana prírody SR nazbierala 3-tisíc vzoriek, tak by podľa tohto systému vyrátali 2-tisíc medveďov. Ak by tých vzoriek bolo 5-tisíc, tak by počet stúpol na 2,5-tisíc,“ myslí si a dodáva, že Čechov má fakt rád. „Ale oni s medveďmi veľa skúseností nemajú, keďže tam v roku 1863 ulovili posledného medveďa na Šumave. Viacerí slovenskí odborníci sa ma pýtali, prečo sme tento výskum nerobili u nás na Slovensku.“
Prednedávnom sa profesor Ciberej tiež dozvedel, že sa chystá budovanie nejakej veľkoplošnej voliéry pre medvede. „Medveď však žije 30 – 35 rokov, čo im tam budú dávať žrať? Neviem, kto za tým je, ale evidentne sa pokladá za odborníka. Viac ako 50 rokov som robil pre TANAP, takže viem čo sa deje. Chodili sme medvede odchytávať a potom sme ich prevážali z jedného miesta na druhé. Boli ich desiatky. Ale ako vždy hovorím, medvede sú ako poštové holuby. Stále sa vrátia. Nemá to zmysel, lebo medveď má perfektnú orientačnú schopnosť. Myslím si, že ich na Slovensku žije okolo dvoch tisíc.“
Podľa odborníka, ktorý má s touto šelmou skúsenosti, pomôže v tomto prípade iba regulácia stavu medveďov. „Mrzí ma, že nerešpektujeme manuál Európskej únie, čo sa týka veľkých šeliem. Každá krajina si mala určiť počet veľkých šeliem, ktorý je pre ňu únosný. Takže sa to týka aj Slovenska. EÚ nám tiež hovorí, že musíme minimalizovať strety človeka s medveďmi, ani to sme nezabezpečili. Pritom pomerne ideálne máme spracovaný takýto manuál z roku 2016. Popri zásahovom tíme, ktorý má fungovať iba výnimočne, by sa určite mala robiť regulácia.“
Link na celý článok: