Podkôrnika sa obávajú aj na Hornej Nitre
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V minulosti sa skladba a koncentrácia priemyslu podpísali pod nepriaznivý zdravotný stav lesov na hornej Nitre. Z posudkov, ktoré pre prievidzský odštepný závod Lesov SR vypracováva Národné lesnícke centrum, vyplýva, že prostriedky vynaložené firmami na znižovanie emisného zaaženia životného prostredia už prinášajú ovocie.
„Prejavuje sa to napríklad tým, že vidíme na poliach veľa dravcov, jedľa, ktorá chradla sa preberá k životu, spamätáva sa buk, ktorý bol celoplošne postihnutý nekrózou. Lesy nám už nehynú pred očami. Zdravotný stav porastov je na dobrej úrovni, pretože v okrese sú zmiešané prírodné lesy, v ktorých sa snažíme hospodári prírode blízkemu spôsobu. Teraz je na nás, aby sme túto úroveň udržali,“ hodnotí Jozef Spevár, riaditeľ prievidzského odštepného závodu štátneho podniku Lesy SR.
Extrémy počasia a negatíva s nimi úzko súvisiace neobišli ani lesy v tomto regióne. Vlani prievidzský odštepný závod vyažil 142 500 kubíkov drevenej hmoty a z nej bolo až 53 139 kubíkov z oblastí, ktoré postihli kalamity. Predstavuje to 37-percentný podiel.
„Podkôrniky sa na kalamitnej ažbe podieľali 12 800 kubíkmi, vietor 35 190 kubíkmi, sucho 2700 kubíkmi. Zo snehových polomov sme spracovali 1000 kubíkov dreva a z porastov napadnutých hubami 1300 kubíkov. Štatistika jednoznačne hovorí, že množstvo kalamitnej ažby z roka na rok stúpa najmä vplyvom extrémnych výkyvov počasia. Napríklad odumieranie monokultúrnych porastov borovice čiernej, ktoré sledujeme v posledných rokoch, je tiež ovplyvnené extrémnymi výkyvmi počasia počas roku a v určitých časových periódach,“ konštatuje Jozef Spevár.
Vlani zaznamenali lesníci veľký počet veterných kalamít. Najviac ich bolo v pohorí Vtáčnik, kde spracovali asi štrnástisíc kubíkov dreva. Vietor však šarapatil aj v okolí Valaskej Belej, Nitrianskeho Rudna či Bojníc.
„Drevo z kalamít sme spracovali v zákonnej lehote. V súčasnosti sa obávame podkôrnikovej kalamity na smrekových porastoch. Na Orave, Kysuciach a Horehroní je premnožený kôrovec. Pokiaľ nenájde obživu v týchto lokalitách, preletí a môže napadnú naše lesy. Preto investujeme predovšetkým do ochrany, najmä do feronómových lapačov,“ hovorí riaditeľ.
V tomto trende hodlajú pokračova aj v tomto roku. Boj s podkôrnikom bude ažký, lesníci však veria, že sa im ho podarí zvládnu.
(Zdroj: Prieboj, 22.2.2008)