Podiel palivového dreva sa na Slovensku zvýšil, dodávky však v porovnaní s rokom 2015 klesli
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Palivové drevo bolo, je a naďalej bude obľúbeným zdrojom energie v mnohých domácnostiach. Zvyčajne ide o najlacnejší a pri správnom zaobchádzaní zároveň ekologický spôsob vykurovania v kombinovaných kotloch, kachliach, splyňovacích kotloch na drevoplyn, či krboch. Uvádza sa to v článku, zverejnenom na internetovej stránke www.energie-portal.sk.
Vykurovanie drevom nie je vhodné pre všetky domácnosti v rodinných domoch. Palivové drevo vyžaduje dostatočný priestor na zloženie dodávky, ďalšie spracovanie a uskladnenie. Spracovanie palivového dreva je zároveň náročné na čas a energiu, údržbu vykurovacieho zariadenia, či monitorovanie procesu spaľovania.
Energie-portal.sk ďalej píše, že podiel dodaného palivového dreva na Slovensku sa vlani zvýšil v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Súvisí to však najmä s celkovým poklesom dodávok surového dreva o 7 %, uvádzajú LESY SR v Správe o lesnom hospodárstve za rok 2019. Znížením vývozu dreva do zahraničia na najnižšiu úroveň od roku 2007 sa zároveň stalo aj to, že prvýkrát za ostatných 13 rokov prevažovalo v exporte menej kvalitné a palivové drevo.
Priemerná cena listnatého dreva v lesnom hospodárstve na Slovensku dosahovala v roku 2019 55 eur/m3. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje nárast o 5 %. Priemerná cena ihličnatého dreva klesla vlani na 44 eur za kubický meter, teda o medziročne o - 9 %. Cena ihličnatého dreva sa tak stále prepadáva nižšie kontinuálne od roku 2012 v dôsledku nadbytku objemu kalamitného dreva na Slovensku aj v okolitých krajinách.
Ako sa vyvíjali celkové dodávky palivovej drevnej biomasy (drevná štiepka, palivové drevo, zvyšky po po spracovaní a manipulácii dreva, brikety, pelety) na Slovensku v roku 2019? Lesohospodári dodali vlani celkovo 1,37 mil. ton. Medziročne to znamená mierny pokles o 40-tisíc ton. Dodávka drevnej štiepky sa znížila o 30-tisíc ton, palivového dreva o 10-tisíc ton. V porovnaní s rokom 2015 ide o 5,5 % pokles.
Dôvodom je podľa lesohospodárov stagnácia domácej spotreby a menšia konkurencieschopnosť drevnej štiepky v lesoch v porovnaní s odvetviami drevospracujúceho priemyslu a štiepky pochádzajúcej z nelesných pozemkov. Okrem toho podniky spracúvajúce drevo využívajú vlastný odpad vznikajúci pri spracovaní dreva.
Celková spotreba drevnej biomasy na Slovensku v roku 2019 dosiahla 2,89 mil. ton, pričom medziročne mierne klesla. Drevo predstavuje hlavný obnoviteľný zdroj energie nielen na Slovensku. Najviac dreva spotrebujú podniky drevospracujúceho a celulózo-papierenského priemyslu, obyvatelia s individuálnym vykurovaním, systémy centralizovanej zásobovania teplom a ostatné energetické podniky.
Link na celý článok s ďalšími zaujímavými informáciami: