Podania vyhodnotili ako neopodstatnené
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Viac ako tri roky trvajúce správne konania začaté na základe podnetov Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk a niektorých ďalších mimovládnych ochranárskych organizácií týkajúce sa porušovania ustanovení zákona o ochrane prírody a krajiny zo strany Štátnych lesov TANAP-u pri spracúvaní vetrovej kalamity sú ukončené.
Opodstatnenos podaní Slovenská inšpekcia životného prostredia nepotvrdila ani v jednom prípade. Rovnako z dôvodu neopodstatnenosti bolo zastavených aj 27 trestných oznámení podaných v priebehu spracovania vetrovej kalamity na Štátne lesy TANAPu zo strany už spomenutých mimovládnych ochranárskych organizácií a jednotlivcov. „Mrzí nás, že namiesto prác v kalamitnom území sme veľkú pozornos museli venova predmetným konaniam. Celá, viac ako trojročná agenda nás stála viac ako štyri milióny korún. Za túto sumu sme mohli v kalamitnom území vysadi približne 250 000 sadeníc rôznych druhov drevín na takmer 100 hektároch vetrom či lykožrútom poškodeného územia,“ konštatuje Marián Šturcel, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.
Vyššie spomenuté mimovládne ochranárske organizácie podali na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP) v súvislosti so spracovaním vetrovej kalamity v území Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu v priebehu troch rokov podania týkajúce sa porušenia zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny a poškodenia prírodného prostredia v 42 lokalitách kalamitného územia národného parku. SIŽP ani orgány činné v trestnom konaní nezistili porušenie ustanovení citovaného zákona ani v jednom prípade.
(bur)