Po lesnom chodníku za poznaním
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Takmer šes kilometrov dlhý lesnícky náučný chodník otvoril v tomto mesiaci prievidzský odštepný závod Lesov SR v pohorí Považského Inovca. Vedie z osady Duchonka v okrese Topoľčany, kde má sídlo aj lesná správa, do osady Kulháň, miestnej časti Zlatník v okrese Bánovce nad Bebravou.
Na trase je umiestnených 22 zastrešených panelov, na ktorých sú informácie o lesníckej činnosti, funkciách lesa, jeho význame, zásadách správania sa v lese i o nebezpečenstvách, ktoré ľuďom v lese hrozia. Nechýba predstavenie bohatej fauny a flóry, arborétum drevín na začiatku chodníka a cestou si návštevníci môžu pozrie aj 14 označených, už odrastených jednotlivých druhov stromov, vrátane 500 rokov starých dubov v lokalite Kulháň.
Podľa riaditeľa odštepného závodu v Prievidzi Jozefa Spevára chodník prechádza popri dvoch prírodných rezerváciách Čempúšky a Kulháň. Zaujímavá zastávka je v časti, kde sa nachádzajú stovky kolónií lesných mravcov a ďalšia pri malej obore pre diviačiu zver. Ak sa návštevníci správajú ticho, môžu dokonca tieto zvieratá pomerne zblízka pozorova. Zaujímavý je aj panel, ktorý pripomína veternú smrš v roku 1999 v lokalite Duchonka, keď po dlhotrvajúcich dažďoch vietor vyvrátil stromy na ploche bezmála 850 hektárov a lesníci museli spracova približne 350 tisíc kubíkov kalamitného dreva.
Jeden z panelov približuje aj históriu Kulháňa. Osada vznikla niekedy v stredoveku, ažilo sa tam zlato, pálilo drevené uhlie, začiatkom minulého storočia v blízkosti postavili skláreň a aj lesnú železničku. Po nej dopravovali nielen drevo, ale do Topoľčian aj ľadové kryhy z dvoch tamojších rybníkov. Čas náučného chodníka vedie práve po násype bývalej železničky. Súčasou chodníka je aj 15. pamätné miesto Lesov SR, venované nestorovi lesníctva na Slovensku, profesorovi Hubertovi Bezačinskému (1910-1975), ktorý v roku 1939 svoju lesnícku prax začínal práve na Kulháni.
Najlepšie je absolvova trasu chodníka od osady Duchonka, kde sa chodník začína, ale je to možné aj z opačnej strany, z Kulháňa. Pretože ide o nenáročnú túru s prevýšením iba 60 metrov, je vhodný aj pre menej zdatných peších turistov alebo cykloturistov. Navštívi ho môžu aj vozičkári, pretože je plne bezbariérový, konštatoval Spevár.
Odštepný závod Lesov SR v Prievidzi obhospodaruje lesy na hornej Nitre vo výmere bezmála 52 tisíc ha. Rozprestierajú sa prevažne v okresoch Prievidza, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Topoľčany. Malou časou tam patria aj lesy v okresoch Púchov, Žiar nad Hronom, Žarnovica, Martin a Ilava.
(tasr)