Piť či nepiť?
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Ako je to s kvalitou vody v studničkách patriacich mestským lesom a prečo niekde visí oznam o tom, že je pitná a niekde že je nepitná...
Napiť sa z niektorého prameňa? Alebo si radšej doniesť vlastnú vodu, či dať prednosť bufetom? Túto dilemu riešia víkend čo víkend mnohí návštevníci Železnej studienky a ďalších lokalít patriacich Mestským lesov Bratislava.
Nedávno sa objavila informácia, že prakticky v žiadnej studničke patriacej mestským lesom nie je pitná voda, no návštevníci ju napriek tomu pijú. Možno sa spoľahnúť na oznam pri studničke?
„Bratislavská vodárenská spoločnosť robila bezplatné rozbory vody v spolupráci s Mestskými lesmi, a to na ich požiadanie na vytypovaných prameňoch. Tam, kde sa rozbor urobil, sa objavila informácia o dátume jeho vykonania a výsledku, či je voda pitná alebo nie,“ prezradil Alexander Buzinkay, hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.
Tu si však treba dať pozor, oznam ešte automaticky neznamená, že z prameňa sa môžete kedykoľvek napiť!
„Fakticky to znamená iba to, že podľa rozboru bola v čase, keď sa brala vzorka, voda v poriadku. To však neznamená, že vhodnosť vody bola garantovaná aj potom - či už na druhý deň alebo o mesiac. Je to len informácia o výsledku rozboru vody, a len v danom čase,“ vysvetlil hovorca BVS.
Pri prírodných studničkách si preto treba, podľa jeho slov, uvedomiť, že voda do nich nepriteká cez nejaký uzavretý systém (zdroj - vodojem - čerpačka - prípadne úpravňa - potrubie) a nie je v tomto systéme na viacerých miestach pravidelne testovaná, ako je to pri klasickej vode z verejného vodovodu.
„V studničkách je voda väčšinou z povrchových priesakov v lese, z väčšej vodozbernej plochy, nie je to voda z hĺbkových prameňov, s hlbokým kolobehom, ako je to pri minerálnych prameňoch, ktorej kvalita je viac-menej stabilná. Preto treba rátať, že sa môže stať nepitnou napríklad po letnej búrke, po topení snehu, alebo môže byť mikrobiologicky znečistená z rozkladajúceho sa biologického materiálu. Pitie takejto vody je vždy na vlastné riziko,“ dodal Alexander Buzinkay.
zdroj:bratislavskenoviny.sk