Pêle-mêle o vianočných stromčekoch
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vianočné stromčeky od slovenských lesníkov vnesú sviatočnú atmosféru nielen do domácností, ale aj do nemocníc, škôl, detských domovov či ústavov sociálnej starostlivosti. Okrem komerčného predaja totiž štátny podnik LESY SR aj v tomto roku pokračuje v projekte Stromček pod stromček a symbol Vianoc daruje do viacerých zariadení. TASR o tom v piatok informoval Pavel Machava, vedúci odboru komunikácie LESY SR š.p.
Štátny podnik spustil predaj vianočných stromčekov už v prvej polovici decembra a pre záujemcov je k dispozícii podľa špecializácie daného odštepného závodu (OZ) najmä smrek a borovica, v menšej miere jedľa. "Stromčeky pochádzajú prevažne z výchovných zásahov realizovaných v lesných porastoch obhospodarovaných jednotlivými OZ. Topoľčianky a špecializovaný závod Semenoles v Liptovskom Hrádku okrem toho ponúknu aj smrek pichľavý, borovicu čiernu či jedľu, známu tiež ako kaukazská, ktoré boli na tento účel vypestované na špeciálnych plantážach," priblížil pre TASR Pavel Machava. Záujemcovia si môžu vianočné stromčeky zakúpiť zväčša do 20. decembra na miestach OZ Šaštín, Moravský Ján a Holíč, Topoľčianky, Žilina, Čadca, Čierny Balog, Slovenská Ľupča, Revúca a ďalších.
Vianočné stromčeky predávajú pre verejnosť aj ďalšie štátne a neštátne lesnícke subjekty. Záujem o ne je veľký, pretože široká verejnosť začala vnímať živé stromčeky v porovnaní s umelými ako ekologickejšie a autentickejšie dotvárajúce neopakovateľnú atmosféru Vianoc. Slovenskí lesníci ani nemôžu uspokojiť dopyt po živých vianočných stromčekoch a preto obchodníci dovážajú vianočné stromčeky na Slovensko prevažne zo severských krajín. Za veľkou mlákou je trend opačný. Portál Teraz.sk publikoval informáciu, že podľa údajov amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA) produkcia vianočných stromčekov klesla v rokoch 2002 až 2017 o takmer o 30 %. Čísla za minulý rok zatiaľ nie sú k dispozícii. Prieskumy však odhalili aj ďalší dôvod znižovania produkcie: Každý rok si zaobstará vianočný stromček menej Američanov. A tí, ktorí si ho kúpia, čoraz viac uprednostňujú umelé.
Podľa informácií z portálu Ekobyvanie.sk sa v posledných rokoch rozšíril u nás trend využitia vianočných stromčekov, predávaných priamo v črepníkových nádobách alebo koreňovom bale. Stromček sa pritom musí postupne pri presune z exteriéru do interiéru a späť prispôsobiť teplotným výkyvom. Treba dbať na to, že takýto stromček by nemal byť v dome alebo byte dlhšie ako štyri dni, inak je predpoklad, že následný pobyt vonku už nezvládne. Samozrejmosťou je vhodná zálievka, umiestnenie stromu mimo priameho zdroja tepla. Stromček sa po Vianociach môže zasadiť do záhrady alebo lesa, avšak jeho korene môžu byť natoľko poškodené, že nemusí prežiť. Všimnite si aj informáciu, ktorá býva na vianočných stromčekoch v črepníku - nevhodné na vysadenie.
Jozef Marko