Pamätný mráz
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Doposiaľ neprekonaný klimatický rekord Slovenska mínus 41 °C bol nameraný 11. februára 1929 vo Vígľaši. V deň 79. výročia rekordu odhalili Lesy SR, š.p., Banská Bystrica, v obci informačnú tabuľu, ktorá popisuje miesto a okolnosti historického merania.
Pamätný mráz namerali lesníci
Lesníci mali na to dobrý dôvod – rekordný mráz bol zaznamenaný na pracovisku vtedajších Československých štátnych lesov a majetkov.
Informačnú tabuľu za zvukov lesníc a prítomnosti niekoľko desiatok odborníkov z oblasti lesníctva a klimatológie odhalil generálny riaditeľ podniku Jozef Minďáš spolu so známym meteorológom Petrom Jurčovičom.
„Práca lesníka má veľa rozmerov, verejnos často prekvapí, čo všetko robíme. Práve preto sme začali na Slovensku vytvára sie významných lesníckych miest. Patria sem parky, budovy, technické zariadenia, umelecké diela a pomníky, ktoré potvrdzujú, ako hlboko je história našej krajiny spojená s lesníctvom. Medzi takéto miesta bude od dnes oficiálne patri aj Vígľaš“, povedal Jozef Miňďáš.
Súčasou podujatia bolo aj meranie aktuálnej teploty na pôvodnom mieste. V priamom rozhlasovom prenose tak urobil Peter Jurčovič. Nikoho neprekvapilo, že nameraná teplota bola oproti tej historickej o pár desiatok stupňov vyššia. Stretnutie pokračovalo prezentáciou, na ktorej zazneli ďalšie zaujímavé fakty spojené s mrazivou zimou 1928/29, ktorá trhala nielen potrubia či koľaje, ale aj stromy. Okrem iného sa účastníci dozvedeli, kde presne bol rekord nameraný. Existovali totiž dve stanice štátnych lesov - zrážkomerná vo Vígľaši a meteorologická v Pstruši. Hoci v pamätný deň bol o 7.hodine mráz o dve desatiny väčší vo Vígľaši, slovenský pól mrazu bol pomocou indexového teplomeru nameraný niekedy nad ránom v Pstruši.
„Som rád, že sa lesy rozhodli pripomenú veľký mráz, myslím, že Vígľaš si takúto pamiatku zaslúži. O mieste namerania rekordu sa u nás v obci často diskutovalo, vďaka lesníkom, ktorí preštudovali archívy to teraz už vieme“, povedal Pavol Výboh, starosta obce.
(zdroj: gog)