Padli stromy aj stavy orlov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Pád stromov v Tatranskom národnom parku počas víchrice pred pol druha rokom spôsobil úbytok populácie orla krikľavého.
- Znižovanie populácia tohto druhu spôsobuje predovšetkým počasie. Víchrica Žofia v máji 2014 vylámala veľa porastov v nižších polohách Tatier, a práve tam hniezdi orol krikľavý, - objasnila zoologička Správy TANAP-u Viera Kacerová.
Orly krikľavé tak podľa nej strácajú svoj prirodzený biotop, a musia si po príchode z Afriky, kde zimujú, hľadať nové hniezdiská. - Niekedy prídu z Afriky vysilení, pôvodné hniezdo nenájdu, musia si tak vybudovať nové, čo spôsobuje aj to, že nemusia mať v ten rok ani mláďatá, - zdôraznila V. Kacerová. To je prípad aj najsledovanejšieho slovenského orla krikľavého Aničky, ktorej hniezdo v tomto roku obsadila kuna. So svojím partnerom tak nezahniezdila, hoci v okolí starého hniezda sa spoločne zdržiavali. Pritom v roku 2013 a 2014 vychovala s partnerom Arnoldom vždy po jednom potomkovi.
- Nedá sa povedať percentuálne, aký je úbytok orlov krikľavých na území TANAP-u. Páry sa vrátili zo zimoviska, ale nezahniezdili, čiže prírastok je tohto roku minimálny. Vybudovali si však nové hniezda a tento druh vtákov sa každoročne vracia na pôvodné hniezdisko, - uviedla zoologička.
Orly krikľavé sú zaradené z čeľade jastrabovitých, vyskytujú sa predovšetkým na strednom a východnom Slovensku. Hniezdia najmä v lesoch pahorkatín a v predhorí vysokých hôr zväčša v nadmorskej výške od 600 do 800 metrov na Liptove, Zamagurí a na Orave.
Úbytok populácie pre spadnuté stromy sa podľa V. Kacerovej týka aj iných druhov vtákov, najmä tých, ktoré hniezdia v lesných porastoch. - Napríklad sú to niektoré ďatlovité druhy, ktoré potrebujú dutiny, alebo tiež niektoré druhy sov, ktoré sú viazané na dutiny starých stromov a tie boli vyvrátené. Takisto musia hľadať nové možnosti na hniezdenie, - dodala. Les však bude podľa nej časom rásť a aj vtáky si budú v nových podmienkach budovať nové hniezdne lokality.
Zdroj: Teraz.sk