Oslávte deň stromu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
V lesníckom skanzene vo Vydrove sa bude v sobotu, 11. júla konať podujatie na počesť všetkých, ktorí majú radi les.
V miestnom amfiteátri vo voľnej prírode vystúpia Peter Cmorík, Simona Martausová či Dominika Mirgová. Vyznanie lesu venuje uznávaný herec František Kovár. Skanzen ožije vďaka ukážkam remesiel, ktoré majú blízko k lesu. Oslavy tohto malého sviatku sa začnú o 10. a budú prebiehať až do 17. hodiny.
Lesnícky skanzen Vydrovo
Je verejnosti prístupný v lete i v zime. Nachádza sa približne 1,5 kilometra od Čierneho Balogu. Vstupné sa neplatí, je na vás, či na tento vzácny slovenský projekt prispejete.
V areáli je k dispozícii chatka, kde sa môžete najesť a napiť, a domček, ktorý slúži ako informačná kancelária, kde môžete zaplatiť dobrovoľné vstupné alebo si kúpiť niečo na pamiatku. Práve tu dostanete do rúk aj mapku, ktorá opisuje 79 stanovíšť skanzenu.
Tento lesnícky skanzen reprezentuje lesníctvo celého Slovenska, nielen Čierneho Balogu. Je tvorený vyše tri kilometre dlhým náučným chodníkom so stanovišťami, ktoré sa venujú histórii, súčasnosti aj budúcnosti lesníctva. Môžete sa priučiť pltníctvu, zistiť, prečo sú pre les prospešné mravce, prečítať si povesti spojené s lesnou faunou, spoznať formy ochrany lesa či navštíviť horáreň.
Horáreň sa nachádza na šírej lúke. Vojsť do nej môže ktokoľvek. Tento rok až do konca septembra je expozícia obohatená o výber z tvorby rezbára Martina Turňu.
Výlet po areáli zaberie jedno dopoludnie a nikdy sa nebudete nudiť. Každá zastávka je iná, každá je novým cieľom, ktorý chcete nájsť a dosiahnuť. Takmer na konci trasy sa za ohradou kŕmia diviaky. Dostať sa sem môžete autom, ale veľmi obľúbená je aj cesta vlakom po Čiernohronskej železnici.
Čiernohronská železnica
Od apríla cez dolinu opäť premáva historický vlak. Presúva sa po úseku trate z Chvatimechu do Čierneho Balogu a Vydrovskej doliny, ktorá má 14 kilometrov. K cieľu vás potiahne motorová alebo parná lokomotíva.
Vybrať sa môžete na výlet po celej trase alebo si zvolíte jednu z troch častí. Prvá sa nazýva Dedinou popod Pustý vrch a vedie z Čierneho Balogu do Dobroča. Druhá s názvom V ústrety lesníckemu skanzenu mieri z Čierneho Balogu do Vydrova a tretia, ktorá sa volá Výlet Hrončianskou dolinou, vás dostane z Chvatimechu do Čierneho Balogu. Lesná železnica vás prevedie cez husté lesy a popri obciach. Letné vyhliadkové vagóny umocňujú zážitok a vy máte pocit, akoby ste cestovali do minulosti.
Náučný chodník Čierneho Balogu
Vedeli ste, že v Čiernom Balogu sa nakrúcali filmy Nevera po slovensky či Pokoj v duši? K miestam z filmov si budete môcť priradiť aj konkrétnu lokalitu. Tunajší nefalšovaný vidiek a prírodné krásy môžete spoznávať nielen cez televíznu obrazovku, ale aj priamo na mieste.
Viac sa dozviete, keď sa vyberiete po náučnom chodníku z centra Čierneho Balogu až do Vydrovskej doliny ku skanzenu. Oba výlety dokonale prepojíte. Trasy sú nenáročné. Z obce do doliny sú to len dva kilometre so 14 zastávkami. Na náučných tabuliach nájdete opis trinástich osád obce a významné oblasti jej histórie. Prechádzať budete popri balockom cintoríne a kaplnke.
Oblasť pôsobí veľmi jednoducho a prirodzene a je ešte stále netypickým miestom, kde rodiny s deťmi či nadšenci prírody trávia predĺžené víkendy.
Dobročský prales
Keď budete prechádzať cez Brezno, na námestí si všimnite tabuľku, ktorá vám odporúča zabočiť k Dobročskému pralesu. Ak máte čas, poslúchnite. Dostanete sa do národnej prírodnej rezervácie za obcou Čierny Balog. U miestnych je symbolom určitej tajomnosti.
Prístup do nej je obmedzený na návštevu s turistickým sprievodcom, ktorý vám o oblasti ponúkne plnohodnotný výklad a vysvetlí vám, prečo je tento slovenský prales taký výnimočný. Je to miesto, kde čas nehrá žiadnu rolu a vstúpiť do miestnej flóry a fauny môžete len pohľadom. Prechádzajúc popri hranici pralesa uvidíte zvyšky pôvodného lesa, ktorý vznikal a formoval sa celé tisícročia.
Zdroj: sme.sk