Odborník z Nemecka: Súčasnému stavu sa nedalo zabrániť, les nemôžeme polievať
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Nemecká rozhlasová stanica Mitteldeutsche Rundfunk (MDR) vysielala 23. septembra reláciu na tému „Teplo, búrky, podkôrniková kalamita – odumieranie lesov pokračuje“. V 30-minútovom vysielaní poukázali na momentálny stav nemeckých lesov, hovorili o problémoch a viacerých možných riešeniach.
Zatiaľ, čo ľudia ešte stále len diskutujú, príroda už dávno podlieha procesom zmeny podnebia. A následky máme v súčasnosti priamo pred očami. Ničivé búrky, mŕtve stromy a chrobákmi obžraté lesy. Od roku 2018 viac ako 140 000 hektárov lesa zničilo teplo, sucho a škodcovia. Kríza lesa, ktorú vedci dlho predpovedali a na zvládnutí ktorej sa pracovalo celé desaťročia. Už za éry NDR sa lesnícke spoločnosti snažili les pretransformovať a urobiť ho klimaticky stabilným. Ale na rozdiel od poľnohospodárstva, lesy na to potrebujú storočia.
"Z tohto pohľadu sa tomu nedalo zabrániť. Les nemôžeme polievať,“ hovorí profesor Dr. Michael Müller z Ústavu lesného hospodárstva a ochrany lesov Univerzity v Drážďanoch. "Ale mohli sme sa pripraviť lepšie, aby sa dalo infikované drevo z lesa dostať rýchlo a chrobáky nemohli spôsobiť žiadne škody. Dnes je potrebné zriadiť skladové priestory pre milióny metrov kubických dreva. To je veľmi ťažké a nedá sa to urobiť v krátkom čase,“ sumarizuje problém Dr. Michael Müller.
Odvoz poškodeného dreva by stál dve miliardy eur
Najmä malí vlastníci lesov majú problém s odstránením tak enormného množstva nakazeného dreva. Ale ak tam zostane ležať, umieranie pokračuje. Podľa odhadov pracovnej skupiny Združenia nemeckých vlastníkov lesov (AGDW) by samotné odstránenie v súčasnosti vyskytujúceho sa mŕtveho dreva mohlo stáť viac ako 2 miliardy eur. Aj keď sa to podarí, les zostane veľmi nákladným pacientom. Aktuálne treba dosadiť okolo 300 miliónov stromov. To by stálo ďalších 640 miliónov eur.
Preto mnoho majiteľov lesov, akým je napr. aj Jan Martin Dee z durínskeho Gehofenu, požaduje nielen krátkodobé granty, ale aj ročnú štátnu prémiu za svoju prácu: „Ak chceme zachovať les a jeho využitie v oblasti ochrany klímy, cestovného ruchu a rekreácie, potrebujeme za to aj odmenu. Ak je však jediným zdrojom príjmu drevo, potom to v Nemecku už nebude možné. Mali by sme mať rovnaké postavenie ako poľnohospodári a rovnako ako oni v prípade polí dostávať prémie za starostlivosť o les ako o kultúrnu oblasť.“
Revolúcia v otázke ochrany lesov?
Reportáž poukázala na to, ako sa darí lesom v Nemecku a predostrela možné riešenia. V súčasnosti napríklad prebieha výcvik psov na detekciu infikovaných stromov už v ranom štádiu a výskumníci sa zaoberajú mobilnými detektormi podkôrneho hmyzu. To by mohlo znamenať revolúciu v otázke ochrany lesov.
Zdroj: Mitteldeutsche Rundfunk (MDR)
Preklad: Bc. Barbora Albrechtová