Odborníci z drevárskej fakulty zostavili katalóg prototypových riešení ultra-nízkoenergetických zelených budov na báze dreva: V roku 2021 zrealizované prvé stavby
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Aktuálne vydanie Drevárskeho magazínu začína článok o ultra-nízkoenergetických zelených budovách na báze dreva mottom kolektívu Katedry drevených stavieb Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene: „Zem je nádherné obydlie, vážme si ho a zachovajme s čistou pôdou, čistým vzduchom, priezračnou vodou, všetkými formami a rovnovážnymi kolobehmi života ako raj vo svetle slnka pre nás a budúce generácie vyváženými životnými potrebami a činnosťami s prírodou a aj ekologickou výstavbou zelených budov z prírodných obnoviteľných materiálov“.
„Konkrétnym výstupom vedecko-výskumnej práce (číslo projektu: APVV-17-0206, zodpovedný riešiteľ: Prof. Ing. Jozef Štefko, CSc.) riešiteľského kolektívu je zostavenie katalógu prototypových riešení, ako aj konkrétne prototypy konštrukcií ultra-nízkoenergetických zelených budov na báze dreva, ktoré boli dané do výroby a zrealizované na prvých stavbách v roku 2021 prostredníctvom niektorých vybratých členských spoločností Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky (zmluvného partnera projektu). Reálnym výstupom je taktiež prototypový výskumný objekt na demonštráciu konštrukčných skladieb, ako aj tepelnotechnických a energetických vlastností obalového plášťa pre nízkoenergetické zelené budovy na báze dreva.
Výskumno-vývojové výstupy návrhov prototypov a inovácií drevených stavebných konštrukcií pre partnerov projektu ako aj ďalších zhotoviteľov drevostavieb na Slovensku sú konkrétne spracované a sprehľadnené v katalógu prototypových konštrukcií. V katalógu sú spracované štyri druhy (základné skupiny) prototypových konštrukcií obalového plášťa na báze dreva – zrubové, masívne, priehradové a konopné – v osemnástich konkrétnych typových riešeniach. Všetky riešenia sú v súlade s požiadavkami súčasnej stavebnej legislatívy a požiadaviek noriem súvisiacich s navrhovaním stavebných konštrukcií z oblasti statiky, tepelnej ochrany, protipožiarnej bezpečnosti, akustiky, vzduchotesnosti, hygienickej nezávadnosti materiálov, ako aj trvalej udržateľnosti, doložené konkrétnymi výsledkami výpočtov, meraní a analýz,“ píše Drevársky magazín na portáli Drevmag.com.
Link na celý článok: