Od stromu k zošitu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Do projektu Lesov SR sa zapojilo takmer 3 500 žiakov. Organizátor pošle do škôl zošity s obálkami podľa víťazných návrhov.
„Prvý ročník výtvarno-edukačného projektu Od stromu k zošitu, ktorý zorganizoval štátny podnik Lesy Slovenskej republiky, prebiehal vo svojej aktívnej fáze od 1. februára do 15. marca tohto roku. Oslovení boli žiaci základných škôl, ktorí mali možnosť pripraviť výtvarné návrhy na školské zošity v dvoch typoch 523 EKO, 524 EKO, s desiatimi grafickými prevedeniami," uviedol generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Marian Staník. „Hlavnou podmienkou však bol námet súvisiaci s prírodou, lesom, lesníkmi, lesníctvom ako povolaním, či lesnou zverou," doplňuje.
Do projektu Od stromu k zošitu sa zapojilo 327 základných škôl a na ústredie štátneho podniku bolo doručených neuveriteľných 3425 výtvarných prác. Z celkového množstva doručených žiackych výtvarných prác vybrala hodnotiaca komisia po 15 prác v dvoch kategóriách: žiaci 1.-4. ročníka základných škôl a žiaci 5.- 9. ročníka základných škôl. Následne od 9. do 30. apríla 2018 prebiehalo na webovej stránke štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky hlasovanie, ktorého výsledkom je výber desiatich najlepších návrhov na obálky pre školské zošity.
„Celkovo bolo v obidvoch kategóriách zaregistrovaných 2698 hlasov. Žiakom, ktorí vytvorili víťazné návrhy budú v priebehu júna prostredníctvom spádových odštepných závodov odovzdané vecné ceny a triedy, ktoré navštevujú získavajú aktivity lesnej pedagogiky. Po vyhotovení zošitov ich budú Lesy SR na svoje náklady začiatkom školského roku 2018/2019 distribuovať do škôl, ktoré sa do projektu zapojili a o zošity prejavili záujem," uviedol Marián Nosáľ z odboru komunikácie generálneho riaditeľstva štátneho podniku.
„Naším prvoradým cieľom bolo žiakom priblížiť našu prácu a prostredníctvom zošitov vyzdvihnúť drevo ako obnoviteľnú surovinu, z ktorej výrobky nám všetkým neustále pomáhajú viesť komfortný život pri každodenných elementárnych činnostiach," pripomína Marian Staník. „Percentuálny podiel výmery lesných pozemkov z celkovej výmery Slovenska každoročne stúpa a chceli sme pripomenúť verejnosti, že aj zošity sa vyrábajú zo stromov rastúcich na našich lesných pozemkoch," uzatvára.