Ochranári verejnosou manipulujú
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Z rozhovoru štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia za HZDS Jaroslava Jaduša pre denník Sme.
... * Ste jeden z mála funkcionárov v rezorte, ktorý prežil celé štyri roky. Po voľbách začalo nové vedenie s čistkami. Prečo?
„Nehovoril by som o čistkách. Každý nový minister príde so svojím tímom ľudí.“
* Jedna vec je výmena šéfov sekcií na ministerstve, druhá vo vedení národných parkov.
„Všade boli dosadení profesijne zdatní ľudia. Problém bol v tom, že ochrana prírody sa stala terčom zákopových vojen rôznych skupín, najmä z tretieho sektora, ktorý si veľmi intenzívne presadzuje svoje potreby vrátane naviazania na rôzne eurofondy. Ak tu bola vojna medzi ochranármi, urbárnikmi, predstaviteľmi obcí či podnikateľmi, tak to bol neakceptovateľný stav, ktorý ktosi kryl a trvalo udržiaval.“
* Tá vojna je ešte intenzívnejšia aj pre vašu zonáciu Tatier. Dokonca pán Igor Rattaj z J&T tvrdí, že ste prekročili aj ich predstavy. Pre koho ste zonáciu kreslili?
„Pán Rattaj už dnes zonáciu nepotrebuje, lebo všetko, čo chcel, už dosiahol výnimkami. Dnes si vďaka výnimkám môžete aj na najchránenejšom štíte postavi čokoľvek. Zonácia má ochráni národné parky pred výnimkami. Nemôžem však vyhovie všetkým. Ochranárom, aby som vytlačil ľudí z národného parku, ani developerom a vytlači ochranu prírody...“
* Ale ochranári nechcú vytlači ľudí znárodného parku.
„A vy ste tu za ochranárov alebo za Sme?“
* Ochranári tu nie sú a viem, že nechcú vytláča ľudí.
„Potom musíme skonči tento rozhovor, keď ma nechcete vypoču.“
* Počúvame vás pozorne.
„Je tu množstvo skupín, ktoré majú protichodné záujmy. A zonácia neurobí nič iné, iba usporiada vzahy medzi nimi a povie, tu je zóna A, sem nemôže žiadny developer. Tu je zóna C a tu môžete robi aj hospodárske činnosti. Dôležité je, že za zonáciou príde aj usporiadanie vlastníckych vzahov, aby sme mohli cez náhrady uspokoji tých, ktorí sú najviac postihnutí, a to sú súkromní vlastníci lesov.“
* Prečo je nutné zníži takmer o 9-tisíc hektárov najchránenejšie územia Tatier?
„To sú čísla z brucha.“
* Vaša hovorkyňa vyčíslila výmeru na 8749 hektárov.
„Počkáme si na záver zonácie. Bude to určite menej.“
* Prečo proti zonácii protestujú stovky vedcov?
„Kvázi odborná verejnos, o ktorej hovoríte, a ktorá bojovala aj proti aktivitám v Tichej a Kôprovej doline, pravdepodobne nebude celkom reprezentatívna. Viete, ako sa skončila kauza Tichej a Kôprovej. Brusel tento proces nespochybnil. Problém je, že práve v dôsledku obštrukcií mimovládnych organizácií a kváziodborníkov v národných parkoch máme dnes katastrofálne škody z prenosu podkôrneho hmyzu z chránených území do hospodárskych lesov.“
* Už dávnejšie ste povedali, že za aktivitami ochranárov sú peniaze. Trváte na tom?
„Ja si vážim 99 percent ľudí z mimovládnych organizácií pre ich nasadenie a nezištnú pomoc. Treba však vidie, že k zdrojom z projektov sa dostáva veľmi úzka skupina mimovládnych organizácií. Stále sa v médiách len rozvíja vojna medzi zopár jednotlivcami, ktorí majú veľký záujem na tom, aby žili z rôznych fondov. Prečo nie je medializovaná aj dobrá práca tisícok dobrovoľníkov z rôznych organizácií, ako sú rybársky, poľovnícky či turistický zväz?“
* Stále hovoríte o jednotlivcoch, ale protestujú aj stovky vedcov. Sú zmanipulovaní?
„Doneste mi zoznam stoviek vedcov a môžeme sa bavi.“
* Napríklad poslednú výzvu proti ažbe v Zadnej Poľane podpísalo 164 odborníkov.
„Mnohokrát sa k odborným témam vyjadrujú ľudia, ktorí s nimi nemajú žiadne spojenie.“
* Náhodných pä profesií z výzvy: mykológ, geobotanik, zoológ, lesník, ornitológ.
„Teším sa, keď budú títo vedci robi výskumy v tejto lokalite a budú svoje petičné aktivity realizova na základe svojich výskumov.“
... * Začali sme škandálmi. Neviedli práve ony k plánovanému zániku ministerstva?
„Mňa najviac trápi, že sa odsunula pravá podstata činnosti ministerstva do úzadia. Písalo sa len o obchodných škandáloch a už nie o skutočných problémoch enviromentu.“
* Aké témy ministerstvo generovalo, o takých sa písalo.
„Jasné, ale keď urobím tlačovku o odbornom probléme a príde otázka o Interblue, do médií sa dostane len tá. Práve preto sa možno zdalo, že problémy v rezorte sú neriešiteľné a treba ten domček vystava od znovu.“
* Vy s tým súhlasíte?
„Je to neštandardné, ale neznamená to, že zanikne výkon politiky životného prostredia. Nádejam sa, že budúce ministerstvo bude vies človek, ktorý dokáže tieto problémy rieši.“
(Zdroj: Sme, 23.4.2010)