Ochranári sú za menší park
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
„Ak štát nedokáže plni povinnosti vo vzahu k ochrane prírody, nech zníži výmeru chránených území a poriadne chráni to, čo z nich zostane,“ hovoria Erik Baláž z VLK-u a Marian Jasík z Inštitútu ochrany prírody. Reč je o Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT).
Lesoochranárske zoskupenie VLK s ochranármi pripravujú pre ministerstvo životného prostredia radikálne riešenie. Navrhnú, aby ministerstvo zmenšilo park o viac ako štvrtinu. Riaditeľ Správy NAPANT-u Peter Morong sa k návrhu zatiaľ nevyjadril, lebo nepozná detaily.
Ak by sa ochranári dohodli s ministerstvom, východná zóna NAPANT-u (na mape) by sa v prvej fáze zmenšila takmer o 23-tisíc hektárov. Podstatne by sa však rozšírilo bezzásahové, najprísnejšie chránené územie parku. „Radšej ma menej národných parkov, ale dobre chránených ako takúto frašku,“ vyhlásil E. Baláž.
NAPANT má takmer 73-tisíc hektárov. Návrh na zmenšenie sa týka najmä východnej - kráľovohoľskej časti (vyše 33-tisíc hektárov). Podľa aktivistov je na tomto území reálne chránených len vyše 200 hektárov rezervácií.
„Ak sa les nenachádza v rezervácii, jeho ochrana je len fiktívna. Preto navrhujeme vytvorenie veľkej rezervácie s rozlohou 10 200 hektárov a najvyšším stupňom ochrany a samotný národný park radikálne zmenši,“ tvrdia E. Baláž s M. Jasíkom.
Ministerstvo návrh nepozná a nekomentuje ho. Pri návrhu zonácie NAPANT-u ministerstvo uvažovalo o zmenšení územia aj ochranného pásma, návrhy však nerozpracovalo. Teraz chystajú prehodnotenie celej sústavy chránených území.
Ako pozitívny príklad uvádza Tichú dolinu v Tatranskom národnom parku, kde od kalamity v roku 2004 prakticky nezasahujú. „Podkôrniková kalamita sa spontánne utlmila a zadarmo vzniká nový les. Tak by to malo vyzera vo všetkých národných parkoch.“
(Zdroj: Sme, 3.7.2012)