Ochranári o mŕtvom dreve v pralese Udava: Živý organizmus, ktorý spevňuje svahy a zabraňuje pôdnej erózii
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Mŕtve drevo jedlí v pralese Udava v Poloninách farbí pôdu na červeno. Do pralesa tvoreného predovšetkým prírodnou rezerváciou (PR) Udava a PR Rydošová, ktorý je spomedzi slovenských komponentov svetového prírodného dedičstva s názvom Staré bukové lesy a pralesy Karpát a iných regiónov Európy najneskôr zapísaným do zoznamu UNESCO, umožňujú verejnosti prístup dva turistické chodníky. Pre TASR to potvrdila Iveta Buraľová zo Správy Národného parku Poloniny.
Portál Teraz.sk ďalej uvádza, že prales Udava, rozprestierajúci sa na ploche 455,79 hektára, sa nachádza v slovensko-poľskom pohraničí, v katastrálnom území obce Osadné v Sninskom okrese. Podľa Buraľovej tvorí ucelený komplex zachovalých jedľovo-bukových porastov. "Je výnimočný dynamickou prirodzenou obnovou jedle, je zárukou stabilizácie jedľovo-bukových ekosystémov a ich zachovania pre budúce generácie," ozrejmila s tým, že v území sú zastúpené aj vzácne listnáče, ako javor horský, javor mliečny či jaseň štíhly.
Je to však práve jedľa a jej mŕtve drevo, ktorá spôsobuje charakteristické červené sfarbenie pôdy. "Rozklad a odumieranie jedle je sprevádzané vznikom špecifického substrátu, červenej hniloby, ktorý môžeme v pralese Udava pozorovať. Červené zafarbenie súvisí s rozpadom celulózy a ďalších polysacharidov," vysvetlila environmentalistka. Ako doplnila, v Udave je možné pozorovať nielen ležiace rozkladajúce sa stromy, ale i stojace. Tie sú suchšie, viac oslnené a ich rozklad je pomalší.
Mŕtve drevo podľa Buraľovej slov predstavuje živý organizmus, dynamicky sa meniaci a vytvárajúci neustále nové podmienky pre život ďalších tisícok organizmov. Ovplyvňuje tiež mikroklímu, spevňuje svahy a zabraňuje pôdnej erózii, vytvára podmienky pre regeneráciu drevín, zadržiava kysličník uhličitý.
Link na celý článok:
https://www.teraz.sk/veda/mrtve-drevo-jedli-v-pralese-udava-farb/649388-clanok.html