Očakávania spracovateľov dreva
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Aj Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky (ZSD SR) adresoval budúcej vláde Slovenskej republiky svoje predstavy a očakávania.
Apeluje na parlamentné subjekty, ktoré budú zostavova novú vládu Slovenskej republiky, aby, ako píšu:" ... sa zasadili o zastavenie devastácie potenciálu pre spracovanie dreva na Slovensku, ktoré sa prejavovalo v posledných rokoch zvýšeným politickým ovplyvňovaním rozhodovacích procesov v ekonomickom riadení štátneho podniku Lesy SR, š.p.."
Za prioritné v rezortoch pôdohospodárstva a hospodárstva považujú:
* Zvýši význam drevospracujúceho priemyslu ako jediného strategického priemyselného odvetvia, ktoré spracúva domácu a obnoviteľnú surovinu – drevo.
Spoločne celý reazec lesníctvo, drevársky priemysel a celulózo-papierenský priemysel vytvára takmer 100 000 pracovných miest. Prevažná väčšina piliarskych drevospracujúcich podnikov pôsobí v regiónoch (Horehronie, Kysuce, Orava, Liptov, Gemer, Spiš, Šariš a pod.), v ktorých sú často jedinými väčšími zamestnávateľmi s existenčným naviazaním celých rodín. Navyše sú tieto pracovné miesta využívané aj ľuďmi s najnižšou kvalifikáciou, ktorých uplatnenie v iných priemyselných odvetviach je takmer nemožné.
* Definova a uplatni motivačné nástroje na zachovanie súčasných pracovných miest a rozvoj nových spracovateľských kapacít na zvýšenie finalizácie ihličnatej a listnatej drevnej suroviny v domácich podmienkach.
Vzhľadom na dostupnos a dostatočné množstvo domácej drevnej suroviny pre drevársky a nábytkársky komplex je neefektívne, aby sa táto surovina zo Slovenska vyvážala bez ďalšej finalizácie. Jej priamy vývoz vnímame ako neodôvodnený. Domácim spracovaním dokážu slovenskí zamestnávatelia nielen poskytnú pracovné príležitosti, ale zhodnoti túto surovinu do produktov s vyššou pridanou hodnotou.
* Zabezpeči vznik Lesníckej a drevárskej technologickej platformy, ktorá by zadefinovala rozvojový program na využitie domáceho potenciálu na pestovanie a spracovanie domácej strategickej drevnej hmoty.
Koordináciou existujúcich kapacít (TU Zvolen, NLC, pestovatelia lesa, spracovatelia dreva) vytvori predpoklady na obnovenie a rozvoj výrobných programov s možnosou komplexného spracovania drevnej suroviny na území Slovenskej republiky (napríklad otázka spracovania bukovej hmoty, ktorej tradičné spracovateľské kapacity na Slovensku sú takmer zlikvidované). .
* Zabezpeči transparentné a efektívne hospodárenie s drevnou hmotou, ktoré by malo vyústi do definitívneho eliminovania cudzích vplyvov na ekonomiku štátnych podnikov.
Drevospracujúci priemysel na Slovensku má potenciál zaradi sa ku rozvinutým drevospracujúcim priemyslom v krajinách s podobnou lesnatosou (napr.: Fínsko, Nemecko, Švédsko, Rakúsko) treba však upravi legislatívu tak, aby podnikateľské subjekty mali rovnocenný prístup k surovine.
(ZSD SR)