Obmedzenia vo využívaní lesov kvôli klimatickým cieľom: Ohrozenie lesa ako uhlíkovej pumpy
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Európsky parlament hlasoval 8. júna tohto roka o návrhu nariadenia LULUCF ((Land use, Land use Change and Forestry - využívanie pôdy, zmeny v jej využívaní a lesné hospodárstvo). V rámci balíka „Fit for 55“ sa v tom majú zaznamenať ciele ukladania CO2 pre poľnohospodárstvo a lesníctvo. Čo sa mení v obhospodarovaní lesov na ceste k dosiahnutiu klimatických cieľov?
S cieľom dosiahnuť ich do roku 2030 a úspešne čeliť klimatickým zmenám sa nedávno zišiel Európsky parlament, aby hlasoval o ôsmich legislatívnych návrhoch. Ciele sa týkajú predovšetkým znižovania emisií skleníkových plynov a okrem otázok mobility a obchodovania s emisiami zahŕňajú aj poľnohospodárstvo a lesníctvo – presnejšie: využívanie pôdy, zmeny využívania pôdy a lesníctvo, v skratke LULUCF.
Klimatické ciele sa dotknú obhospodarovania lesov
„Európsky parlament vstupuje do rokovaní so silnou pozíciou v prospech ochrany lesov ako prirodzených zachytávačov CO2. Výrazne sme posilnili návrh Európskej komisie a zároveň sme vytvorili klimaticky priaznivé stimuly pre poľnohospodárstvo a lesníctvo. Jasné zadania cieľov pre úsporu emisií skleníkových plynov, aj pre ornú pôdu, trávnaté porasty a mokrade, sú aktívnou ochranou klímy. Podporujeme udržateľné využívanie pôdy a biodiverzitu prísnymi usmerneniami a opatreniami na obnovu degradovanej pôdy, obhospodarovanie lesov, zalesňovanie a zastavenie odlesňovania,“ povedal Ville Niinistö, člen Zelených/EFA a spravodajca Európskeho parlamentu vo výbore pre životné prostredie a vo výbore pre priemysel.
Cieľ Európskej komisie spojiť emisie a ukladanie CO2 z poľnohospodárstva na ornej pôde a lesného hospodárstva do jedného sektora bol v poslednom hlasovaní Európskym parlamentom zamietnutý.
Pozitívne ohlasy zo strany lesného hospodárstva
Rozhodnutie nepristupovať rovnako k lesnému hospodárstvu a poľnohospodárstvu sa od hlasovania stretlo s veľkou podporou. Svoj názor na to už vyjadrili združenia ako Familienbetriebe Land und Forst (FabLF), Nemecká rada lesného hospodárstva (DFWR) a Pracovná skupina nemeckých združení vlastníkov lesov (AGDW – vlastníci lesov).
AGDW vysvetľuje, že vlastníci lesov už teraz varujú pred cieľom znížiť CO2 ekvivalenty o 310 miliónov ton. Považujú ho za príliš vysoký. Ak by klimatické ciele viedli k obmedzeniam používania, ohrozilo by to „les ako uhlíkovú pumpu“. Generálna riaditeľka AGDW Dr. Irene Selingová: „Ambiciózne ciele v oblasti klímy na úrovni EÚ sú správne a dôležité, ale nesmú ísť na úkor lesov a 16 miliónov európskych vlastníkov lesov."
Klimatické ciele potrebujú dlhodobé zásobárne uhlíka
Aj toto hovorí Dr. Denny Ohnesorge, generálny riaditeľ Hlavného združenia nemeckého drevárskeho priemyslu (HDH): „Nutná ctižiadosť pri stanovovaní politických cieľov v oblasti ochrany klímy v Európe nesmie viesť k tomu, že tieto odvetvia prídu o živobytie. Nerealistické špecifikácie EÚ pre les, o ktoré sa usiluje Európsky parlament, by ohrozili existenciu nemeckého drevárskeho priemyslu s jeho dôležitými produktmi na ochranu klímy. Tomu treba pri ďalších rokovaniach v Bruseli zabrániť. Pretože len obhospodarované lesy prinášajú pre zachovanie nášho živobytia najvyšší výkon v oblasti ochrany klímy. Teraz je dôležité, aby Rada ministrov, Európsky parlament a Európska komisia prijali rozhodnutia o tomto a ďalších dôležitých dokumentoch pre lesy, ktoré zodpovedajú prínosom drevárskeho priemyslu pre ochranu klímy.“
Po hlasovaniach nasledujú rokovania s Radou ministrov a Európskou komisiou. O doterajších výsledkoch ešte nie je definitívne rozhodnuté.
Zdroje: AGDW, HDH, Grünen/EFA
preklad: Bc. Barbora Albrechtová