Objem zásoby stojaceho a ležiaceho odumretého dreva na Slovensku je najvyšší v Európe: S podielom bezzásahových území 3,5 percenta je Slovenská republika na 3. mieste
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum vo Zvolene sprístupnilo na svojej internetovej stránke prezentácie a zborník z vedeckej konferencie Aktuálne otázky ekonomiky a politiky lesného hospodárstva SR, ktorá sa uskutočnila 6. decembra 2022 vo Veľkej zasadačke Národného lesníckeho centra na Sokolskej ulici.
Porovnanie európskych krajín podľa vybraných ukazovateľov trvalo udržateľného obhospodarovania lesov odprezentoval na konferencii Ing. Martin Moravčík, CSc. z Národného lesníckeho centra – Lesníckeho výskumného ústavu, Odboru manažmentu lesa. Niekoľko faktov z jeho prezentácie:
- Slovenská republika (40,1 %) je 13. najlesnatejšia spomedzi 43 európskych štátov.
- Spomedzi stredoeurópskych krajín je pomerne vysoký podiel (72 % a viac) prevažne listnatých a zmiešaných lesov najmä v Slovinsku, na Slovensku, v Rumunsku a Nemecku. V ďalších stredoeurópskych krajinách je vysoké zastúpenie prevažne ihličnatých lesov, najmä v Rakúsku 52 %, Poľsku 58 % a Českej republike 65 %.
- Najvyšší podiel lesov z prirodzenej obnovy je v južnej Európe (78-82 %) a v severnej Európe 69 %. Najvyšší podiel lesov z umelej obnovy je v Českej republike (95,3 %). V Slovenskej republike je to 38,9 %.
- Najvyššiu zásobu dreva na hektár dosahujú štáty v stredoeurópskom regióne; nachádzajú sa v prvej desiatke rebríčka. Slovenská republika je na 10. mieste s hektárovou zásobou dreva s kôrou 279,2 m3.
- Slovenská republika je s hodnotou 121,7 ton uloženého uhlíka na hektár lesa v poradí 7. európskou krajinou.
- Objem zásoby stojaceho a ležiaceho odumretého dreva s hrúbkou nad 10 cm (bez pňov a tenkého dreva do 10 cm) je najvyšší v lesoch Slovenska: 28,0 m3 na ha. Druhý najvyšší 25,2 m3 na ha je v Českej republike.
- Slovenská republika je s dodávkami dreva 4,7 m3/ha a priemerným speňažením 219,6 €/ha na 5. mieste v Európe.
- Príspevok lesného hospodárstva do hrubého domáceho produktu Slovenskej republiky 2,61 % je 4. najvyšší po Lotyšsku, Estónsku a Fínsku.
- Podiel chránených území v Slovenskej republike bez chránených vtáčích území 43,6 % je 4. najvyšší v Európe.
- S podielom najprísnejšie chránených území „bez aktívneho zásahu“ 3,5 % patrí Slovenskej republike 3. miesto v Európe, za Fínskom 8,5 % a Estónskom 7 %.
Zdroj: Prezentácie a zborník z vedeckej konferencie AOEPLH 2022 - Národné lesnícke centrum (nlcsk.org)