Obhospodarovanie viacvrstvových lesných porastov: Väčší zmysel má orientácia na dosiahnuté hrúbky stromov ako na ich fyzický vek
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Päťčlenná skupina vedcov z Technickej univerzity vo Zvolene skúmala vo Volovských vrchoch na východnom Slovensku rastové reakcie ihličnatých drevín na meniace sa klimatické podmienky vo výberkovom lese. Prípadovú štúdiu publikovali v Zprávach lesnického výskumu, ktoré pravidelne vydáva Výzkumní ústav lesního hospodářství a myslivosti v Jílovišti - Strnadech.
„Ekologicky a ekonomicky efektívne usmerňovanie druhového zloženia v komplikovaných porastových štruktúrach nebude možné bez dôkladných znalostí špecifických reakcií drevín na meniacu sa klímu (Elliott et al. 2015). Vo výberkových lesoch sa bude jednať predovšetkým o tieň znášajúce dreviny (jedľa, smrek, buk); prípadne slnné dreviny, ktoré však v týchto porastoch predstavujú zväčša len dočasnú prímes (napr. borovica; Schütz 2001).
Takáto drevinová zmes vytvára dobré predpoklady pre vytvorenie stabilných lesných ekosystémov, a to aj v súvislosti s predpovedanou zmenou klímy (Vitasse et al. 2019; Uhl et al. 2021). Rozdiely v rastovom rytme, nárokoch na podmienky prostredia a citlivosti na klimatické faktory drevín však vyvolávajú viaceré otázky. Jednou z nich je voľba optimálneho zastúpenia druhov a ich budúcej perspektívy,“ konštatujú autori v úvode štúdie.
V diskusii uvádzajú, že „veková analýza stromov výberkového lesa potvrdila, že diferencovaná štruktúra skúmaného porastu nie je len výsledkom postupného vzniku a odrastania stromov v nižších vrstvách, ale vo veľkej miere aj silnej konkurencie medzi úrovňovými stromami s viac menej identickým vekom v priebehu dlhého časového obdobia. Toto zistenie je v súlade so všeobecne akceptovaným poznatkom, že dimenzie rovnako starých stromov vo výberkovom lese sa môžu výrazne líšiť. Preto pri praktickom obhospodarovaní viacvrstvových porastov má väčší zmysel orientácia na dosiahnuté hrúbky stromov ako na ich fyzický vek (Schütz 2001).“
Vedci vyvodili z výsledkov výskumu tento záver: „Analýzy hrúbkového rastu sledovaných ihličnatých drevín v podmienkach výberkového lesa potvrdili pozitívny rastový trend a pomerne vysokú odolnosť jedle voči pôsobeniu klimatických faktorov za obdobie rokov 1901–2018. Na základe uvedeného je možné predpokladať zvyšovanie zastúpenia jedle hlavne na úkor smreka v dôsledku jeho citlivosti na rastúcu teplotu a sucho.
Postupný pokles zastúpenia je vysoko pravdepodobný tiež v prípade borovice. Jedľa tak môže byť kľúčovou drevinou pri vytváraní diferencovaných štruktúr porastov v budúcnosti. Otázna je ale jej reakcia na postupný nárast klimatických extrémov a silnejúci konkurenčný tlak buka. Preukázala sa tiež o niečo menšia citlivosť stromov strednej vrstvy na sucho v porovnaní so stromami hornej vrstvy.“
Link na prípadovú štúdiu: 674.pdf (vulhm.cz)