Obhajuje pôžičku
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesnému hospodárstvu hrozí pokračovaním súčasnej krízovej situácie na trhu s drevom rozpad. Celý reazec - lesníctvo, drevársky a celulózový priemysel - vytvára takmer 100.000 pracovných miest, ktorých existencia je v súčasnosti ohrozená. Upozorňuje na to minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík v návrhu poskytnú š. p. Lesy SR pôžičku v objeme 67 miliónov eur (2 miliardy Sk).
"Lesy potrebujú z viacerých hľadísk túto injekciu, pretože sa ich finančná a hospodárska kríza dotkla viac, ako sa dotkla iných odvetví," konštatoval dnes po rokovaní vládneho kabinetu minister s tým, že Lesy, š. p., Banská Bystrica, si túto pôžičku zaslúžia.
V odvetviach, ako je poľnohospodárstvo alebo lesné hospodárstvo, sa výroba totiž podľa jeho slov nedá kvôli pretrvávajúcej hospodárskej kríze obmedzi ani zastavi.
Pôžička v objeme 67 miliónov eur by sa mala Lesom SR poskytnú na desaročné obdobie.
"S prvou splátkou počítame v roku 2012. Verím, že revitalizácia v lesnom hospodárstve nastúpi ale ešte skôr. Ceny dreva by mali zača podľa odhadov stúpa od roku 2011," vysvetlil šéf rezortu pôdohospodárstva.
V materiáli tiež ministerstvo poznamenáva, že vývoj ekonomiky lesného hospodárstva v minulom roku a predpoklad vývoja na rok 2009 potvrdzuje výrazný prepad tržieb z predaja dreva, pričom práve predaj dreva predstavuje viac ako 80 % príjmov v lesnom hospodárstve. Okrem poskytnutia pôžičky navrhuje preto rezort v dokumente aj realizáciu plánu komplexných a systémových reštrukturalizačných a revitalizačných opatrení v podniku.
"Organizačná štruktúra sa v podniku v podstate nezmenila od roku 1973," argumentuje rezort s tým, že reštrukturalizácia bude potrebná pre dosiahnutie efektívnejšieho riadenia podniku.
V rezorte MP SR lesný majetok štátu spravujú v súčasnosti dva štátne podniky s rovnakým predmetom činnosti - Lesy SR, š. p., Banská Bystrica a Lesopoľnohospodársky majetok Ulič, š. p.
"Tento stav je pozostatkom nedoriešenej štruktúry správy lesného majetku štátu vyplývajúcim z reorganizácie štátnych lesov v 90. rokoch," pripomína MP SR a dodáva, že vzhľadom na potrebu optimalizácie správy lesného majetku štátu navrhuje tiež zlúčenie týchto podnikov.
Právnym nástupcom by mal zosta podnik Lesy SR Banská Bystrica, š. p.
"Procesom zlúčenia sa prispeje ku komplexnejšiemu plneniu lesných a poľnohospodárskych činností, zabezpečí sa vyššia finančná stabilita štátneho podniku, vyššia garancia zamestnanosti ako aj vyššia flexibilita lesníckych a poľnohospodárskych činností vzhľadom na ekonomické a odborné parametre štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky, š. p., Banská Bystrica," mieni predkladateľ materiálu.
K stabilizácii lesného hospodárstva by podľa návrhu zároveň prispela aj podpora nadväzujúcich spracovateľských odvetví a konečnej spotreby dreva ako obnoviteľnej suroviny.
(tasr)