Obce chvália hrádzky
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Hrádzky stavané za minulej vlády už viackrát spochybnilo súčasné vedenie ministerstva životného prostredia, viacerí starostovia si ich však pochvaľujú.
„Projekt s pochybným výsledkom a podozrením z predraženia pohltil peniaze na úkor komplexnej a reálnej protipovodňovej ochrany, napríklad úpravu korýt riek a údržbu hrádzí," opisovalo minulý mesiac ministerstvo životného prostredia výstavbu hrádzok z čias vlády Ivety Radičovej.
Starostovia niektorých obcí po víkendových povodniach však tvrdia, že ich hrádzky zachránili pred veľkou vodou. „Tam, kde sme mali hrádzky, to zafungovalo perfektne," vraví starosta obce Brehy Juraj Tencer (nezávislý). Keď v daždi hrádzky kontroloval, bol v nich viac ako meter nánosov. „Na hlavných tokoch sa nám už nánosy nedostávajú do obce."
V Brehoch strhla voda časť svahu. Juraj Tencer hovorí, že to bolo v iných miestach, než sú hrádzky. Zosuv zaplavil aj niekoľko domov a garáží.
„Keby nebolo hrádzok, sme komplet vytopení. Bolo to kvantum vody a ešte aj sneh," hovorí starosta Rudna nad Hronom Ľubomír Kršjak (Smer).
K Rudnu sa zbiehajú dve doliny. V jednej je veľká hrádza s výškou šesť metrov. V druhej je vybudovaná sústava drevenokamenných hrádzok. Podľa starostu hrádzky zadržali drevo, ktoré by sa inak v toku hromadilo. Hovorí, že to, čo neboli schopní minulý rok posúdiť, je teraz už zjavné.
Vodohospodárska výstavba cez obvodné úrady momentálne robí inventúru projektu revitalizácie krajiny a povodí, povedal hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. „Zisťuje sa, v akom sú stave, a niekedy v lete bude známe, ako sa osvedčili."
Protipovodňové opatrenia, ktoré vyvolali protichodné reakcie, stáli 42 miliónov eur. Vláda Roberta Fica projekt zastavila a podľa ministerstva životného prostredia ide vo veľkej časti o čierne stavby.
(Zdroj: Korzár, 2.4.2013)