Obavy z novely
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Juraj Vanko z Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska ubezpečuje, že bežný turista sa nijakých obmedzení obávať nemusí.
Ak chce dnes niekto zorganizovať veľké športové a turistické podujatia, musí o tom informovať vlastníkov pozemkov či samosprávy. Ministerstvo pôdohospodárstva túto podmienku zapracovalo aj do navrhovanej novely zákona o lesoch a rozšírilo ju aj na turistov, ktorí budú v lesoch vykonávať komerčné aktivity na dosiahnutie zisku. Takýto návštevník tak po novom bude musieť mať od vlastníka lesného pozemku, do ktorého chce vstúpiť, povolenie. To, pri akých aktivitách to však bude musieť urobiť, vyvoláva napätie medzi ochranármi a vlastníkmi pozemkov.
Z rezortu pôdohospodárstva tvrdia: „Vzhľadom na možný rozsah činností, ministerstvo nebude uvádzať príkladný zoznam, je však potrebné si uvedomiť, že ich cieľom musí byť dosiahnutie zisku,“ uviedol riaditeľ tlačového odboru Peter Hajnala. Vylúčil však školské výlety alebo podobné aktivity.
Novelu zákona už vláda posunula do parlamentu, ak ju poslanci schvália, platiť by mala od nového roka.
Juraj Vanko z Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska ubezpečuje, že bežný turista sa nijakých obmedzení obávať nemusí. Pripomína, že aj v západných krajinách pre návštevníka platí, ak sa po lese pohybuje za cieľom zisku, potrebuje na to súhlas vlastníka a tiež dohodu o prenájme. „Človek, ktorý chce na mojom pozemku vyberať vstupné na nejakú technoparty a zarobí na tom, ma musí osloviť. Ja mu musím na ten čas pozemok prenajať a za ten prenájom mi niečo zaplatí,“ spresňuje. Či bude majiteľ peniaze za prenájom vyžadovať, bude len na jeho rozhodnutí. Pri komerčných aktivitách by nemal byť podmienkou počet účastníkov.
Podľa neho by sa však zmena nemala týkať hubárov, hoci v Nemecku platí obmedzenie aj pre nich. Pri hromadných športových či turistických akciách považuje za bežné, že organizátori nezostanú v anonymite a v prípade požiaru či inej škody preberú na seba zodpovednosť. Predseda Únie diecéznych lesov Jozef Jendruch hovorí, že tu ide skôr o poriadok v lese ako o finančné prilepšenie. „V lese platia isté pravidlá a rôzne akcie sa tam doteraz konali na divoko, dochádzalo k výrazným poškodeniam, nechávali tam odpadky. Po prijatí zákona tam bude spätná kontrola, že po každej akcii zostane les lesom,“ dodáva. Kontrolovať či turisti nezorganizovali nelegálne podujatie bez súhlasu, by mala lesná stráž.
(Zdroj: Pravda, 12.11.2013)