Obavy vedcov kvôli extrémne vysokým teplotám: Tropické pralesy môžu strácať schopnosť fotosyntézy, lesy na celom svete ohrozené nie sú
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vedci sa obávajú, že tropické pralesy od Južnej Ameriky po juhovýchodnú Áziu môžu pre extrémne vysoké teploty strácať schopnosť fotosyntézy. Ako referuje spravodajský web CNN, to by mohlo mať vážne následky pre lesy na celom svete. Na Slovensku o tom informovala agentúra SITA.
„Fotosyntéza je proces, pri ktorom sa uvoľňuje kyslík, nevyhnutný pre existenciu života na planéte. Schopnosť fotosyntézy sa však môže znížiť, keď teploty dosiahnu úroveň okolo 46,7 stupňa Celzia, uviedli poprední vedci z Austrálie, Brazílie a Spojených štátov v štúdii publikovanej v časopise Nature.
Vedci pomocou zjednodušeného modelu dynamiky lesa dospeli k záveru, že až 1,4 % vrchných listov z korún stromov by mohlo byť príliš horúcich na fotosyntézu. Najhorší scenár nastane, ak oteplenie presiahne 3,9 stupňa Celzia.
Vedci predpovedajú, že v tomto prípade začnú odumierať jednotlivé listy, stromy a možno aj lesy, čo povedie k strašným následkom. Takáto úroveň otepľovania sa zároveň v súčasnosti neočakáva. Prognózuje sa nárast o 2,7 stupňa Celzia nad predindustriálnu úroveň,“ napísal portál SITA Klíma.
Link na celý článok: Z tropických pralesov sa pre extrémne teploty vytráca schopnosť fotosyntézy, upozorňujú vedci - SITA Klíma