O zmene stupňa ochrany vlka dravého: Flexibilita pre členské štáty Európskej únie pri riadení populácií vlkov
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Prísna ochrana vlka v Európe bola 7. marca 2025 zrušená a namiesto nej vstupuje podľa Bernského dohovoru do platnosti nižší stupeň ochrany. Vlk už je iba „chránený“, nie „prísne chránený“, ako bol do spomínaného dátumu, kedy vstúpila do platnosti modifikácia Bernského dohovoru na návrh Európskej komisie. Vyškrtnutie jedného slova „prísne“ znamená, že štátne a regionálne úrady budú môcť slobodnejšie rozhodovať o love vlka, uvádza portál Poľnoinfo.sk.
Európska komisia navrhla v tejto súvislosti zmenu smernice o biotopoch ktorá by sa mala zosúladiť s novými pravidlami. Zmenu smernice musí ešte schváliť Európsky parlament a Európska rada.
„Ochrana vlkov podľa smernice o biotopoch umožnila, že sa v posledných desaťročiach populácia týchto šeliem pozviechala z úrovne takmer na pokraji vyhynutia. Teraz čelíme v niektorých krajinách EÚ meniacej sa realite s veľkým počtom vlkov. Navrhovaná zmena právneho postavenia vlka z prísne chráneného na chránený podľa smernice o biotopoch poskytne členským štátom flexibilitu pri riadení populácií vlkov,“ uviedla Jessika Roswall, komisárka EÚ pre životné prostredie.
Na Slovensku vstúpila 1. januára 2025 do platnosti vyhláška ministerstva životného prostredia, ktorá umožnila kontrolovaný lov vlka v sezóne od 1. septembra do 15. januára, s výnimkou niektorých oblastí, a mení predchádzajúcu vyhlášku z roku 2021 o celoplošnej ochrane tejto šelmy. Kvóty stanovuje vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
V čase od 1. do 15. januára ulovili na Slovensku na základe tejto vyhlášky spolu 23 vlkov, z toho deväť v Prešovskom kraji. Región, kde sa ulovilo najviac vlkov, bolo okolie Brezna: spolu päť. V jednom poľovnom revíri do 10-tisíc hektárov možno podľa vyhlášky uloviť najviac dva jedince.
Vyhláška lov vlka zakazuje do 1. septembra, celoročná kvóta určená ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je 74 jedincov. Hovorca ministerstva životného prostredia pre poľnoinfo.sk uviedol, že obe vyhlášky sú v súlade s Bernským dohovorom aj so smernicou EÚ o biotopoch, v znení pred ich modifikáciou.
„Slovenská republika si ešte v roku 1997 pri podpise Bernského dohovoru uplatnila výhradu, ktorá umožňuje lov vlka za vopred určených podmienok,“ uvádza sa v stanovisku envirorezortu pre poľnoinfo.sk. Podľa údajov ochranárskych združení sa populácia vlka dravého na Slovensku odhaduje na 500 jedincov.
Link na celý článok: V Európe sa mení stupeň ochrany vlkov. Šelma v niektorých regiónoch môže ohrozovať pastiersky chov - Poľnoinfo.sk