O význame skenovania dreva v TA3: Pridaná hodnota reťazca od lesníctva po drevospracujúci priemysel
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Lesníctvo na Slovensku nečerpá len z bohatej histórie, ale aj najnovších vedeckých faktov a poznatkov. No a práve špičkovú vedu robí Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav, ktorého súčasťou je aj Centrum excelentnosti LignoSilva. A o ňom nám viac povedal Igor Viszlai z Národného lesníckeho centra vo Zvolene, uviedol reláciu v spravodajskej televízii TA3 moderátor Maroš Košík.
„Tým, že vieme preskenovať drevo a zistiť jeho vnútornú štruktúru, ešte predtým, ako ho porežeme, vieme ako vyzerá. Vieme urobiť porezové plány, ktoré zoptimalizujeme. Vy nechcete mať v dreve, keď z neho vyrobíte stôl, aby bola na ňom nejaká hrča na hrane. A vy to drevo trochu otočíte, pretože viete, kde tá hrča je a už dostanete krásnu dosku, na ktorej bude hrča v strede a vtedy vám tam nevadí.
A vlastne celým týmto procesom pridávame hodnotu výrobe, spracovateľskému reťazcu od lesníctva po drevársky priemysel. S tým súvisí aj momentálny projekt, ktorý sme získali z Európskej vedecko-výskumnej agentúry, a tým je update Centra excelentnosti. Ako jedinej slovenskej inštitúcii sa nám podarilo uspieť vo veľmi silnej konkurencii 116 projektov z celej Európy, ktoré boli podané v rámci programu HORIZONT Europe.
Do druhého kola postúpilo 32 projektov a v konečnej fáze bolo vybraných 14, ktoré boli podporené. O roku 2015, kedy program HORIZONT Europe funguje, sme len druhou inštitúciou na Slovensku, ktorá túto podporu získala. Ide o najväčšiu investíciu do rezortného výskumu vo výške až 15 miliónov eur,“ povedal okrem iného na obrazovke TA3 Igor Viszlai.
Link na reláciu: Slovenské lesníctvo sa adaptuje na zmeny klímy. Viszlai hovorí o budúcnosti slovenských lesov | ta3