O lesníkoch, ktorí chránia vzácne stromy v lese ako oko v hlave
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Polesný z Čermeľskej doliny v Mestských lesoch Košice Peter Šiška aktuálne zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti príspevok o stromoch, ponechaných cielene v lese. Píše, že Mestské lesy Košice približne pred pätnástimi rokmi vypracovali pre lesníkov internú pomôcku o tom, ktoré stromy je potrebné ponechávať v lesných porastoch z celospoločenského hľadiska, z dôvodov certifikácie FSC, ale aj pre vlastné potešenie a krásu. Zahŕňa staré stromy úctyhodných rozmerov, stromy pri prameňoch, na okraji lúk, okolo potokov, morfologicky zaujímavé, druhovo vzácne a podobne. Odvtedy ich začalo podľa P. Brčku na najväčšom mestskom lesnom majetku u nás každý rok pribúdať.
„Ja som s ponechávaním a ochranou starých stromov začal ešte pred viac ako tridsiatimi rokmi v Slanci, na podnet starého horára, ovládajúceho päť jazykov a potomka starého grófskeho rodu Ehrenheim. Poukazoval mi v okolí vzácne stromy a poprosil ma, aby som ich chránil ako oko v hlave.
Druhý lesník, ktorý ma ovplyvnil, bol bývalý vedúci Ochranného obvodu Štrbské pleso Oto Hlaváč, ktorý pri posedení v krčme buchol tak rozvášnene po stole, že všetky poháriky vyskočili do vzduchu, hneď ma schmatol pod krkom a zakričal: Tie najstaršie stromy vo svojom lese nesmieš nikdy vyrúbať. To sú matky všetkých stromov v okolí!
Ponechávanie stromov som robil hlavne pre vlastné potešenie ako človek, ktorý svojou prácou zasahuje do vzhľadu lesnej krajiny,“ píše P. Šiška.