O lese vyučujú v lese
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Asi tak by sa dalo v skratke opísať to, čo robia lesní pedagógovia štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky v čase, keď sa venujú verejnosti.
„V roku 2017 sme sa stretli s približne 70 000 deťmi na takmer 700 hromadných akciách i na lesných vychádzkach. Tento rok sme už odštartovali naše aktivity s novými pomôckami lesnej pedagogiky návštevou v Detskom domove Svetluška v Banskej Bystrici", prezentuje činnosť približne 250 lesných pedagógov generálny riaditeľ štátneho podniku Marian Staník.
S našimi lesnými pedagógmi sa môžete stretnúť na Lesníckych dňoch, na Otvorení sezóny v lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline pri čiernom Balogu a hlavne na Dni stromu, najväčšej akcii štátneho podniku Lesy SR pre verejnosť, ktorá sa každoročne koná druhú júlovú sobotu v lesníckom skanzene a tento rok pripadá na 14. júla. To je len pár z najznámejších akcií, kde lesní pedagógovia svoju činnosť vykonávajú.
Títo „učitelia" v lesníckych uniformách väčšinu času pracujú priamo v lesnom prostredí, starajú sa o lesy, pestujú ich, manažujú a popri tom všetkom si nájdu čas a vyrážajú za deťmi do škôl. Odtiaľ sa malí zvedavci dostanú priamo do lesa a počas lesných vychádzok im odborníci na les odpovedia na všetky zvedavé obrázky. Kto má chuť, môže si vysadiť svoj strom v lese v rámci projektu „Zasadil som strom" alebo vyrobiť a umiestniť ornitologickú búdku na vopred vybrané stromy počas aktivít projektu „Pomáhame vtáctvu našich lesov". Popri tom všetko začiatkom roka môžu vyskúšať svoje lyžiarske skúsenosti v projekte „Lesy Ski Cup".
„Ak by ste chceli vedieť zaujímavosti o lese a rozhodnete sa pre malý výlet do lesa na poslednú chvíľu, mnohé informácie nájdete na informačných tabuliach našich 35 lesníckych náučných chodníkov alebo pri každom zo 48 Významných lesníckych miest," prezradila Anna Sliacka z odboru komunikácie štátneho podniku.
V čom podľa generálneho riaditeľa Mariana Staníka spočíva čaro lesnej pedagogiky? „Zmyslom lesnej pedagogiky je vytiahnuť deti od virtuálneho sveta von, do prírody a lesa. Tu sa majú možnosť samé naučiť o lese v lese, nazbierať skúsenosti vedomosti a zážitky, naučiť sa rozpoznávať lesné plody, semená, stromy... Lesní pedagógovia im ukážu množstvo predmetov z lesa, ku ktorým sa bežne v školách nedostanú. Veď ako sa hovorí, lepšie raz vidieť ako stokrát počuť."