O kríž sa postarali lesníci
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Na hlavnom hrebeni Moravsko-Slovenských Beskýd, v nadmorskej výške 943 m sa rozprestiera obľúbená turistická a rekreačná oblasť Biely Kríž.
Na slovenskej strane, patriacej do katastra obce Klokočov, stojí malá kamenná kaplnka sv. Cyrila a Metoda, a na moravskej, na území obce Staré Hamry, renovovaný kríž s korpusom Ježiša Krista. Lokalita i miestne osady na hraniciach medzi Českom a Slovenskom dostali neskorší názov Biely Kríž údajne podľa pôvodného bieleho dreveného kríža.
O pôvode tohto kríža existuje niekoľko verzií. Podľa jednej zamrzol na tom mieste finančný strážnik strážiaci hranicu pred pašerákmi, podľa druhej boli pod krížom pochovaní strážcovia hôr, ktorých zachvátil mor, a podľa ďalšej tam okolo roku 1830 zabili slovenskí pašeráci tabaku financa, ktorého na mieste vraždy aj pochovali a na mohyle postavili drevený kríž z čerstvo olúpaných smrekových žrdí.
Posledná verzia sa zdá byť najpravdepodobnejšia, pretože pašovanie tabaku bolo vo vtedajšom Uhorsku zaužívaným a výnosným obchodom. Vrchnosť dala preto pašerácke cesty strážiť a pašerákov trestala bitím i pokutou. Kríž postavený na holom hrebeni sa svojou bielobou vynímal už z ďaleka. Počas svojej existencie bol viackrát obnovovaný a natretý bielou farbou. Ostatnú rekonštrukciu kríža zabezpečili v roku 2008 Lesy Českej republiky. V súčasnosti je lokalita Biely Kríž tiež pútnickým miestom na sv. Cyrila a Metoda (5. júla).
Zdroj: My Kysuce