Nový zákon má uľahčiť budovanie turistických trás vo verejnom záujme: Stačilo by slušne sa dohodnúť s farmármi a lesomajiteľmi
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Turistické trasy a ich značenie na Slovensku by mal od začiatku budúceho roka upravovať nový zákon. Vzniknúť by mal nový Štátny register turistických informačných miest smerovníkov a trás, ktorý bude novým informačným systémom verejnej správy. Jeho správcom a prevádzkovateľom bude rezort školstva. Informuje o tom portál WebNoviny.sk.
Všetky relevantné údaje o turistických trasách tak budú zverejnené na jednom mieste a prístupné verejnosti. Vyplýva to z návrhu zákona o turistických trasách, ktorý do parlamentu predložili poslanci Národnej rady SR za strany SaS a OĽaNO.
Legislatívny návrh zavádza aj inovatívne informatické nástroje, napríklad QR kód, ktorý uľahčí používanie turistických trás verejnosti. Na zaistenie bezpečnosti bude turistický register obsahovať aj informácie o turistických trasách, na ktorých je sprevádzanie povolené iba osobám podľa osobitných predpisov.
„Cieľom návrhu zákona je predovšetkým vytvoriť doposiaľ neexistujúci jednotný právny rámec pre problematiku turistických trás a turistického značenia, zaviesť jednotný turistický register a upraviť proces zápisu údajov do tohto registra,“ uviedli koaliční poslanci. Podľa nich môže nový zákon uľahčiť budovanie turistických trás vo verejnom záujme.
Link na celý článok:
ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska komentovala túto informáciu na sociálnej sieti: “Ďalšie, pre slovenský vidiek nepotrebné obmedzenia súkromného vlastníctva z dielne vládnych politikov. Namiesto toho, aby sa venovali zvýšeniu kvality života ľudí na dedinách, tak neustále fantazírujú nad "mäkkou turistikou" ako všespásou pre slovenský lesnatý vidiek.
Namiesto toho, aby účinne pomohli dobudovať kanalizácie a prístupové komunikácie k domom, rozptýleným po dedinách a pomohli tak miestnemu obyvateľstvu k dostupnosti verejných služieb.
Aby mladá farmárka, starajúca sa o územie európskeho významu pastvou oviec a kôz, nemusela po vymlátených cestách viezť svojho drobca do materskej škôlky denne aj 30 kilometrov.
A raz za čas sa okolo nej s úsmevom preženie biker, či hikinger po "novovybudovanej turistickej trase".... Pritom by stačilo jediné - akceptovať lesnú cestnú sieť a sieť chodníkov, slušne sa dohodnúť s vlastníkmi/správcami územia (farmármi, lesomajiteľmi) ako napr. v Rakúsku, kde na bežný meter chodníkov, ktoré sprístupní farmár pre turistov a trasu udržiava, dostáva zo štátu podporu.”