Nový ambiciózny subjekt na lesníckom trhu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Slovenská lesnícka spoločnos vznikla v minulom roku. Sídli v Banskej Bystrici. Jej hlavným zameraním je správa lesného a poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Snaží sa o vytvorenie organizačnej štruktúry, ktorá by následne umožnila obhospodarova získané lesy. Podrobnejšie o tom hovorí v Roľníckych novinách Ing. Miroslav Uhlík, jej generálny riaditeľ.
„Vo výhľade máme do 10 rokov získa približne 100-tisíc hektárov lesa a sta sa tak najväčším subjektom v kategórii neštátnych lesov. Taxačná divízia spoločnosti sa zaoberá projekčnou činnosou a to najmä vyhotovovaním lesných hospodárskych plánov (LHP). V súčasnosti máme 55 projekčných pracovníkov, ktorí sa prioritne podieľajú na tvorbe LHP. Rozpracovaných máme 61 672 hektárov. V budúcom roku plánujeme túto divíziu ešte posilni, vytvoríme 15 pracovných skupín, ktoré by mali na budúci rok vyhotovi na území Slovenska LHP výmere 90– až 100–tisíc hektárov lesa.“
o Získa do správy stotisíc hektárov lesa nie je jednoduché. Ako to chcete zrealizova?
„Máme pripravené tri postupy. Prvým z nich je kúpa lesných pozemkov, druhým je prenájom a tretí je vytváranie spoloč〜ných akciových spoločností s doterajšími vlastníkmi lesa. Pracujeme na všetkých troch formách, robíme si prieskum vlastníckych pomerov na Slovensku. Našim záujmom je vytvori ucelené celky lesa, ktoré by po prírodnej, ekonomickej a organizačnej stránke zodpovedali našim predstavám. Vytipovaných máme niekoľko oblastí, kde sa snažíme kúpi lesné pozemky. Tam, kde to nebude možné, pôjde o prenájom alebo o spoluprácu. Týka sa to najmä cirkevných, mestských a obec〜ných lesov.
Pripravený je projekt na vytvorenie spoločných podnikov a my doň vstupujeme kapitálovo. Konkrétne by som mohol hovori o projekte v regióne Gemera, kde rokujeme o prenájme mestských lesov v Rimavskej Sobote. Na východnom Slovensku sú to cirkevné lesy. Rozpracované máme aj aktivity v oblasti Banskej Bystrice a Kysúc, kde sa nachádza najväčší podiel súkromných lesov.“
o Reštitúcie lesného majetku síce výrazne pokročili, stále však nie sú dokončené. Angažujete sa aj týmto smerom?
„Vlastnícky nevysporiadaných je ešte okolo 200-tisíc hektárov lesnej pôdy. Nie sú vlastnícky zdokladované a my sa tým chceme vážne zaobera. Ich vlastníci na to buď nemajú prostriedky, alebo nevedia svoje záležitosti dotiahnu do cieľa. Naša spoločnos im ponúkne právne poradenstvo a po vyriešení problémov od nich odkúpime ich vlastnícky podiel alebo sa budeme uchádza o prenájom.“
o Na vašej webovej stránke zaujme projekt bioenergetika a pestovanie rýchlorastúcich drevín. Čím sa projekt zaoberá v praxi?
„Je to projekt, ktorý už testujeme aj v praktickej rovine. V našej dcérskej firme v Pliešovciach vyrábame palivové drevo a chceme tam vybudova energeticky nezávislú prvovýrobu - spracovanie drevného odpadu na výrobu energetickej štiepky. Pokiaľ ide o rýchlorastúce dreviny, projekt predpokladá získanie a využitie neobrábanej poľnohospodárskej pôdy a jej zalesnenie rýchlorastúcimi drevinami. V podmienkach Slovenska je to najmä topoľ, vàba a rôzne kry, ktoré sa dajú spracova na biomasu.
Posledné dva roky som pôsobil v Číne pri zalesňovacích projektoch a tam sme túto otázku riešili vo vzahu k rýchlorastúcim drevinám. U nás doma to však ešte naráža na rôzne prekážky, vrátane legislatívy, ale určite je to perspektívna oblas, ktorá sa bude rozvíja. Know-how na to máme.“
o A čo projekty určené pre mestá a obce?
„Tie sú zaujímavé najmä pre zadåžené mestá a obce. Dokážeme im ponúknu reštrukturalizáciu obecných finančných zdrojov, ratingové hodnotenie a tomu prispôsobi aj ich financovanie. Potom vlastne spolu s nimi spravujeme obecný majetok, a to tak, aby dokázali spláca úvery a pritom sa majetok zachoval. Rokovania tohto druhu prebehli napríklad s Modrou, Brezovou pod Bradlom a pripravujeme ponuky pre Pezinok a Rimavskú Sobotu.“
o Mieni sa SLS presadi aj v spracovaní dreva?
„Druhovýrobu chceme prenecha špecializovaným firmám. Ale v prvovýrobe budeme rozvíja aktivity v ažbe, približovaní a odvoze dreva. Väčšinu všetkých príjmov v lesníctve tvorí predaj dreva, ktorý posúva rentabilitu do kladných alebo do záporných čísel. Tejto oblasti sa preto chceme venova veľmi zodpovedne, aby drevo, ktoré v lesoch vyažíme, bolo zúročené čo najlepšie. S finalizáciou, napríklad vo výrobe nábytku, určite nerátame, no porez a spracovanie dreva na palivové drevo či výroba štiepky je jedným z na〜šich zámerov.“
(zdroj: Roľnícke noviny, zhováral sa Peter Farárik)