Novinky v botanickej záhrade
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici bude od mája otvorená o dve hodiny dlhšie ako zvykla byť po minulé roky.
Návštevníci po novom budú môcť obdivovať tatranskú kvetenu každý deň až do 17. hodiny, po letných prázdninách sa otváracie hodiny opäť o niečo skrátia. Svoje brány po zimnej prestávke otvorí Expozícia tatranskej prírody už tradične v prvú májovú sobotu. Na ploche 3,20 hektára návštevníci nájdu vyše tristo druhov bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Rozmiestnené sú v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach. „Chudôbka vždyzelená, lomikameň protistojnolistý či prvosienka najmenšia, teda akýsi prví ohlasovatelia jari nielen u nás v expozícii, ale i v Tatrách, nám už síce pomaly odkvitajú, ale stále je čo obdivovať. Momentálne kvitne skalokráska pyrenejská, horec Clusiov, dryádka osemlupienková, nezábudka alpínska i mak tatranský, takisto aj všetky druhy vŕb," vyratúva Janka Černická, vedúca expozície, ktorú v Tatranskej Lomnici prevádzkujú Štátne lesy TANAP-u.
Hoci expozícia prešla výraznou rekonštrukciou len pred dvoma rokmi, opäť sa v nej našiel priestor pre niekoľko noviniek. V areáli pribudli vtáčie búdky, prvé z nich nainštalovali ešte vo februári, aby noví nájomníci stihli v jarných mesiacoch zahniezdiť. „Aj takýmto spôsobom chceme podporiť dutinové hniezdiče, ako napríklad všetky druhy sýkoriek, brhlíky, žltochvosty, trasochvosty, ale aj sovy, vodnára, muchára či sokola myšiara a zároveň poskytnúť návštevníkom akúsi pridanú hodnotu v podobe možnosti priamo z chodníka pozorovať ako rodičia kŕmia svoje mladé," vysvetľuje Igor Stavný z Odboru prác celospoločenského významu Štátnych lesov TANAP-u. Okrem nových obydlí pre dutinové hniezdiče pribudla aj búdka pre netopiere. Zatiaľ čo niektoré z búdok sú umiestnené v blízkosti chodníkov, iné ostávajú pred zrakmi návštevníkov skryté, aby vtáčí obyvatelia mohli vyviesť svoje mladé bez prehnanej pozornosti.
Ďalšou novinkou bude vynovené drevené premostenie cez rašelinisko, ktorého rekonštrukcia by sa mala začať už v najbližších dňoch. Štátne lesy TANAP-u sa chystajú investovať aj do zavlažovacieho systému. Ani tento rok nebude chýbať široká ponuka sadeničiek i semien tatranských rastlín a drevín, ktoré sa dajú kúpiť priamo v botanickej záhrade. „V tejto sezóne by sme chceli ponúknuť 72 druhov rastlín vysokohorskej flóry a štyri druhy u nás rastúcich drevín, teda smrek, borovicu, jedľu a javor," konkretizuje vedúca expozície. Chýbať, samozrejme, nebude ani plesnivec alpínsky, ktorý už niekoľko rokov kraľuje rebríčku najžiadanejších rastliniek.
V porovnaní s minulými sezónami bude expozícia otvorená o niečo dlhšie. Kým doteraz si ju návštevníci mohli prezrieť okrem hlavnej letnej turistickej sezóny (júl, august) len do 15.00 hodiny, po novom tak budú môcť urobiť až do 17.00 hodiny. Počítať však musia s tým, že posledný vstup do botanickej záhrady je o 16.30 hodine. Po skončení letných prázdnin bude expozícia otvorená od 9.00 do 15.00 hodiny. Jej brány sa už tradične zatvoria v polovici septembra. Základné vstupné sa nemení, ostáva vo výške 2 eur, návštevníci s regionálnou zľavovou kartou TATRY Card však môžu rátať s vyššími zľavami, pri pokladni im odpočítajú 20 percent. Zvýhodnené vstupné majú i školské skupiny. Viac informácií nájdete na www.lesytanap.sk