Novinky pre spoločenstvá
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Milión spolumajiteľov súkromných pozemkov a lesov združených v pozemkových spoločenstvách dostane od nového roka nové povinnosti aj možnosti narábania s podielmi.
Sedemnásťročný zákon, ktorý upravoval fungovanie týchto historických útvarov siahajúcich k urbárskej reforme Márie Terézie, by mal totiž vystriedať nový. Predaj časti nehnuteľnosti by už nemal byť natoľko komplikovaný ako dnes. Aj po novom bude musieť člen spoločenstva poskytnúť predkupné právo na svoj podiel ostatným spoluvlastníkom. Nebude však musieť posielať list s touto ponukou všetkým členom spoločenstva. Spoluvlastníci veľkých nehnuteľností tak dnes musia posielať stovky listov.
„Aby nemusel každého spoluvlastníka oslovovať osobitným listom, tak to môže robiť prostredníctvom výboru spoločenstva, ktoré zvolá zhromaždenie a tam sprostredkuje túto ponuku všetkým spoluvlastníkom,“ vysvetľuje Martin Illáš z odboru legislatívy ministerstva pôdohospodárstva. Ak bude chcieť svoju časť predať inému členovi spoločenstva, s ponukou na odpredaj sa na ostatných spoluvlastníkov obracať nemusí.
Všetky pozemkové spoločenstvá musia byť od nového roka právnymi subjektmi. „Takéto spoločenstvo má vzhľadom na veľký počet členov zjednodušené fungovanie. Otázky súvisiace s užívaním pozemkov a hospodárením na nich rieši výbor spoločenstva. Na tieto otázky teda nie je potrebný zakaždým súhlas a podpis väčšiny spoluvlastníkov,“ hovorí M. Illáš. Pozemkové spoločenstvá, ktoré si právnu subjektivitu do šiestich mesiacov od začatia platnosti nového zákona nezapíšu do registra, sa z registra vyškrtnú a zaniknú.
Vzťahovať sa na nich budú len ustanovenia Občianskeho zákonníka.
„Možno predpokladať, že takýto stav bude vyhovovať len tým spoluvlastníkom, ktorých je malý počet, sú preto schopní sa vždy v dostatočnom počte zísť, dohodnúť a rozhodnúť o hospodárení so spoločnou vecou, prípadne všetci o nakladaní s ňou,“ dodáva M. Illáš.
Prechod na právnu subjektivitu prinesie nové povinnosti – zapísať sa do registra pozemkových spoločenstiev na obvodnom lesnom úrade, vypracovať stanovy, zvolať valné zhromaždenie a zvoliť na ňom štatutárne orgány spoločnosti. Valné zhromaždenie sa dnes môže konať jedine v prípade, ak sa zíde dvojtretinová väčšina členov spoločenstva.
Dnes to spôsobuje problémy, pretože mnoho spoluvlastníkov o tieto zhromaždenia nejaví záujem. Od budúceho roka by mala na konanie zhromaždenia stačiť účasť nadpolovičnej väčšiny spoluvlastníkov.
Ani nový zákon neumožní rozdelenie spoločnej nehnuteľnosti na menšie čiastky. Člen spoločenstva tak ani naďalej nemôže získať výlučné vlastnícke právo na svoj podiel. Zákon však podielnikom umožní odčleniť zo spoločnej nehnuteľnosti tú časť pozemku, ktorou už v súčasnosti prechádza cesta, železnica či pás rodinných domov. Takéto parcely už totiž prestali plniť pôvodný účel. Oddelená môže byť taktiež tá časť pozemku, ktorú bude chcieť štát vyvlastniť. O ich oddelení bude rozhodovať zhromaždenie.
„Vlastníci, ktorí nebudú súhlasiť s odpredajom, ostanú spoluvlastníkmi oddelenej časti s novým spoluvlastníkom, ktorému ostatní podiel odpredajú,“ spresňuje Illáš. Podielnici si zisk z predaja takto oddelenej parcely rozdelia na základe veľkosti podielov.
Pokiaľ by nový zákon prešiel v podobe, ako ju pripravilo ministerstvo, aj cez vládu a parlament, zaviedol by taktiež sankcie až do tritisíc eur, ktorými môže lesný úrad pokutovať spoločenstvá porušujúce nové povinnosti.
(Zdroj: Hospodárske noviny, 19.10.2012)