Novela zákona vyvolala u vlastníkov lesov husiu kožu
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Diskusie o hospodárení a ochrane lesov v národných parkoch pokračujú. Na sociálnych sieťach kompetentní publikujú názory a odkazy. A lesy ďalej čakajú na to, kedy sa konečne dohodnú.
Minister životného prostredia SR Ing. László Solymos na facebookovom profile komentoval spätnú väzbu od dotknutých záujmových skupín tak, že „zaistiť národným parkom adekvátnu ochranu je akútnou povinnosťou ministra životného prostredia. No po prečítaní niektorých pripomienok k novele zákona o ochrane prírody mám pocit, že niekomu dnešný stav vyhovuje. Mne nie. A som si istý, že je nás veľa. Držte nám palce.“
Ing. Milan Ovseník, predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska na jeho slová zareagoval tiež na sociálnej sieti a poslal mu jasný odkaz: „Po prečítaní návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne envirorezortu nám naskočila "husia koža". V plnej nahote sa prejavil záujem envirorezortu - nepomôcť krajine, nepomôcť prírode, ale pomôcť štátnej správe na úseku ochrany prírody - mať väčšiu moc. Pán minister, aj nás je veľa. V krátkom čase 107 000 urbárnikov povedalo už bolo dosť o nás bez nás, dosť bolo "socialistických praktík" násilného "znárodňovania". Aj v takzvaných národných parkoch. Ako súkromní vlastníci pôdy sme si vedomí zodpovednosti za ochranu prírody na svojich pozemkoch, ale už bolo dosť nezodpovedného experimentovania a štátneho boja o moc, na ktorý trpí aj náš súkromný les. Prestaňte eskalovať napätie a nevraživosť a konečne si už sadnite za spoločný okrúhly rokovací stôl. Alebo aj my máme začať loziť na komíny fabrík chrliace škodliviny, ktoré nám ničia naše zelené stromy? Alebo nás chcete skutočne vyhnať do ulíc veľkých miest a zastavovať prehustenú automobilovú dopravu, ktorej výfukové plyny tak poškodzujú klímu a negatívne ovplyvňujú zdravotný stav našich hôr? A až keď nás pozatvárajú, tak sa s nami stretnete?“
Z oboch príspevkov je zrejmé, že aktuálny stav nevyhovuje nikomu. Najhoršie je, že nie je výhodný a dobrý ani pre samotné lesy.