Nové zbrane proti lykožrútovi
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Zoologický ústav akadémie vied v minulosti v Afrike úspešne zabojoval proti muchám cece prenášajúcim vážnu chorobu. Proti lykožrútovi testujú podobnú metódu.
Milan Kozánek, riaditeľ ústavu, zoológ, SAV:
"Sme schopní určiť presne, aká dávka ožiarenia je potrebná na to, aby lykožrútovi zlikvidovala pohlavné bunky, ale aby ho ešte nezabila."
Ožiarené samce by sa vypustili do prírody. Spárili by sa so samičkami, no neoplodnili by ich, a tak by nevznikla nová generácia. Druhý spôsob je použiť hubu, ktorá zabíja lykožrúta aj vo voľnej prírode.
Milan Kozánek, riaditeľ ústavu, zoológ, SAV:
"Keď prichádza do styku s lykožrútom, tak ho infikuje, prerastie lykožrúta a zabije ho."
V prírode huba napadá len tie chrobáky, ktoré prezimujú v pôde, kde sa s hubou dostanú do kontaktu. Nová metóda by lykožrúty nalákala na pohlavné hormóny do zberných nádob, kde by sa hromadne nainfikovali hubou. V laboratóriu sa testujú aj nové metódy odchytu lykožrútov.
Milan Kozánek, riaditeľ ústavu, zoológ, SAV:
"Lykožrút je prirodzene veľmi odolný voči lepovým povrchom, pretože smrek sa prirodzene bráni pred lykožrútom tým, že vylučuje živice, preto je potrebné vyvinúť lep, ktorý je trochu iný ako ten, ktorý sa bežne používa trebárs na mucholapky."
(Zdroj: JOJ, 7.10.2013)