Nové pravidlá pre pozemkové spoločenstvá
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Stop eurofondovým dotáciám alebo komplikovanejší predaj vlastných podielov na spoločnej nehnuteľnosti. Aj takéto môžu byť dôsledky pre pozemkové spoločenstvá, ktoré sa neprispôsobia novým pravidlám.
Tie sa majú od budúceho roka sprísniť. Vláda totiž odobrila nový zákon, ktorý by mal nahradiť sedemnásť rokov starú právnu úpravu. Ak prejde parlamentom, tak najneskôr do októbra budúceho roka budú musieť pozemkové spoločenstvá získať právnu subjektivitu. Vláda chce takto zjednodušiť aj predaj pozemkov.
Pozemkové spoločenstvá budú musieť do októbra budúceho roka zvolať valné zhromaždenie svojich členov a zvoliť si orgány, ktoré budú spoločenstvo zastupovať napríklad na konaniach pred súdmi. Spoluvlastníci budú musieť nadpolovičnou väčšinou hlasov odsúhlasiť stanovy a následne zapísať aktualizované informácie do registra pozemkových spoločenstiev na obvodných lesných úradoch. Subjekty, ktoré tak neurobia, prestanú byť pozemkovými spoločenstvami a stratia výhody plynúce z tohto postavenia.
Proces, ktorý dnes od predávajúceho vyžaduje obrovskú dávku trpezlivosti a času, sa tak má v prípade pozemkových spoločenstiev zjednodušiť. „Aby nemusel každého spoluvlastníka oslovovať osobitným listom, tak to môže robiť prostredníctvom výboru spoločenstva, ktorý zvolá zhromaždenie, a tam sprostredkuje túto ponuku všetkým spoluvlastníkom,“ vysvetľuje novinku Martin Illáš z odboru legislatívy ministerstva pôdohospodárstva.
Spoluvlastníci spoločnej nehnuteľnosti totiž majú na predávaný podiel predkupné právo. Ak je týchto spoluvlastníkov tisíc, splnenie tejto úlohy sa dnes mnohokrát stáva nemožným.
Podiely, ktorých vlastníkom v spoločnej nehnuteľnosti je štát, bude môcť po novom ich správca, teda Slovenský pozemkový fond, odpredať.
Toto opatrenie v novom zákone kritizuje poslanec NR SR a exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd). Obáva sa toho, že tieto podiely odkúpia spoluvlastníci, ktorí disponujú najväčším počtom hlasov. „Správnejšie by bolo, pokiaľ by sa takýto podiel prerozdelil medzi všetkých spoluvlastníkov,“ hovorí Zs. Simon.
Ďalšiu novinku zákona predstavuje možnosť odpredať časť pozemku, na ktorých stoja budovy, dopravné komunikácie, alebo má byť jednoducho vyvlastnená. Dnes túto možnosť vlastníci pozemkov nemajú.
Zmeny sa dotknú približne milióna Slovákov, ktorí v nich vlastnia časť lesov alebo poľnohospodárskej pôdy. „Ak tento zákon prejde, bude to slušný posun vpred,“ hovorí predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Juraj Vanko.
Na Slovensku existuje 3 500 pozemkových spoločenstiev a len približne polovica z nich má právnu subjektivitu.
(Zdroj: Hospodárske noviny, 15.11.2012)