Nová vedecká štúdia: Ak chceme zachovať druhovú rozmanitosť lesov, musíme znížiť ukladanie dusíka
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Napriek celkovému poklesu počtu druhov živočíchov a rastlín na Zemi na niektorých miestach pozorujeme jeho nárast. Príčinu tohto javu skúmal medzinárodný vedecký tím, v ktorom bol ako jediný zo Slovenska aj Ing. František Máliš, PhD. z Katedry fytológie na Lesníckej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene. Výsledok výskumu nedávno uverejnil časopis Nature Ecology & Evolution a na Slovensku ho publikoval portál Veda na dosah.
Tím takmer štyridsiatich vedcov z európskych krajín pracoval s databázou údajov o druhovom zložení lesnej vegetácie zo 68 lokalít Európy. Združujú sa v nej údaje, ktoré siahajú až do polovice minulého storočia. Vedci sa tak pozreli na vyše 1 000 druhov rastlín.
Výsledkom ich výskumu je zistenie, že zriedkavé rastlinné druhy s vyhranenejšími nárokmi na vlastnosti prostredia nahradzujú rastlinné druhy, ktoré na vlastnosti prostredia nie sú také citlivé. Nielenže sa tým znižuje rozmanitosť vegetácie, ale môže to ohroziť celý ekosystém. Vedcov to viedlo k záveru, že na zachovanie druhovej rozmanitosti lesov je dôležité znížiť depozície dusíka (depozície znamenajú ukladanie - pozn. red.).
Ing. František Máliš, PhD. vysvetlil problém čitateľom portálu Veda na dosah v rozhovore podrobnejšie.
Link na celý článok: