Nová krv zo ZOO
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Bojnická zoologická záhrada koordinuje a zabezpečuje odchov pôvodných druhov živočíchov za účelom ich vypustenia do voľnej prírody.
Funguje aj ako chovná a rehabilitačná stanica pre hendikepované živočíchy z prírody. Slúži tiež ako genetická rezerva pre niektoré druhy chránených živočíchov a podieľa sa na výskume chránených živočíchov. Viac sme sa o návrate ohrozených druhov do prírody dozvedeli od pracovníkov zoo Evy Gregorovej, kurátorky pre kopytníky a šelmy, a Milana Šovčíka, kurátora pre vivárium a vtáky.
Ohrozený rys
Jedným z ohrozených druhov je aj rys ostrovid, ktorý bol v Nemecku v minulom storočí vyhubený. K návratu mu dopomohli aj rysy z bojnickej zoo, ktorá tieto šelmy chová od svojho vzniku. Narodilo sa už sto mláďat, z ktorých odchovali sedemdesiatpä.
V 60. a 70. rokoch minulého storočia sa podarilo navráti tento druh do prírody v lesoch Šumavy či Bavorského lesa, ale aj do národného parku Česko-saské Švajčiarsko.
V slovenských lesoch žije v súčasnosti 500 až 600 rysov, z ktorých je 300 až 400 schopných množi sa. Z tohto dôvodu sa dnes v Bojniciach venujú už iba rehabilitácii týchto zvierat.
Norok európsky
Z Bojníc v januári poslali do nemeckej chovnej stanice Euronerz v Osnacbrucku všetky štyri narodené mláďatá norka európskeho.
Nemecká stanica sa špecializuje na chov a reintrodukciu norka európskeho.
Mláďatá budú začlenené do chovného programu.
Plamienka driemavá
V priebehu posledných piatich rokov sa dvom chovným párom narodilo 57 vtáčat. Z nich sa do prírody postupne vypustilo 49 jedincov. Prvýkrát pri Bratislave v Devínskej Novej Vsi. Keďže sa tieto sovy zdržujú v blízkosti ľudských obydlí, bolo pre projekt vybrané poľnohospodárske družstvo. Odchované sovy sa zatvoria na povalu bez možnosti úniku. Po dobu tridsiatich dní sa im dodáva potrava, ktorú sa musia nauči samostatne lovi. Po tomto období sú už väčšinou schopné lovu a tak ich púšajú do prírody. Jasoň červenooký
Tento rok začala bojnická zoologická záhrada aj s chovom jasoňa červenookého. V spolupráci so Štátnou ochranou prírody sa taktiež snaží o reštitúciu norka európskeho, ktorý na našom území už vyhynul.
(Zdroj: Sme, 22.2.2008)