Noriky z Muránskej planiny
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Muránska planina a kone patria neodmysliteľne k sebe už mnoho rokov.
Stáda pasúcich sa polodivých koní tu možno stretnúť na samote v strediskách na Veľkej Lúke a v Dobšinej, kde chovajú jedinečné plemeno chladnokrvného koňa - Norika muránskeho typu.
„Účelom chovu je produkcia kvalitných, ľahko ovládateľných koní, použiteľných v lesnej prevádzke pri približovaní dreva, v poľnohospodárstve, agro- i lesoturistike, ako aj produkcia plemenných žrebcov pre krajinský chov,“ uviedol Ing. Vladimír Šmelko, vedúci Strediska chovu koní (SCHK) Dobšiná.
Tieto nádherné a pracovité kone, organizačne patriace k štátnemu podniku Lesy SR - Odštepnému závodu Revúca, sa dokonca úspešne zúčastňujú na výstavách. Bodovali i na tohtoročnom Agrokomplexe, kde za kolekciu koní plemena norik muránsky opäť získali ocenenie Zlatý kosák. Kobyly 227 Štart I-83 Lenka a 233 GD-113 Melisa sa vo svojej kategórii umiestnili na prvom a druhom mieste.
Začiatky chovu koní na Muráni sa datujú od roku 1950, kedy bol z podnetu Oblastného riaditeľstva štátnych lesov v Bratislave a vojenských orgánov, založený na Veľkej Lúke žrebčín. Hlavným zámerom bola potreba produkcie koní horského typu pre armádu a lesné hospodárstvo. Na Veľkej Lúke sa najprv začali chovať ťažné kone - huculy, ktoré sa neskôr krížili s plemenami fjord, hafling a norik. Chov prechádzal tromi základnými obdobiami, pričom bola vypracovaná výskumná úloha vyšľachtiť nové plemeno horského koňa, tzv. slovenského horského koňa. Tretia etapa (a súčasnosť) priniesla uznanie šľachtiteľského chovu koní a génovej rezervy plemena norik muránskeho typu, ako aj udelenie štatútu chráneného chovu.
V súčasnosti je žrebčín š. p. Lesy SR Dobšiná najväčším chovateľom chladnokrvných koní v strednej Európe. V jeho chove sa aktuálne nachádza 210 norikov muránskeho typu, z toho 40 plemenných kobýl a 4 žrebce. Za celú históriu chovu koní na Muráni bolo vyprodukovaných a odpredaných viac ako 3 500 mladých koní.
Ako živý symbol lesníckej histórie bol chov pri Muráni vyhlásený za významné lesnícke miesto. Prax ukázala, že pri približovaní dreva v strmých, ťažko prístupných terénoch s veľkým výškovým prevýšením, kde sa vyžaduje obratnosť a odolnosť voči nepriaznivým podmienkam, sú najlepšie využiteľné kone norické. Cvičené na prácu v lese sú ako 3,5-ročné a ako 4-ročné sú už zaraďované do lesnej prevádzky. Tu vydržia pracovať v ťažkých podmienkach 15 až 20 rokov.
Ako konštatoval vedúci Strediska chovu koní Dobšiná, v súčasnosti je v lesníctve vysoko preferované prírode blízke obhospodarovanie lesov, jemnejšie výchovné a obnovné postupy a využitie koní je tam prioritné. Na Slovensku kvôli prírodným podmienkam treba ročne priblížiť koňmi 8 až 10 percent všetkého vyťaženého dreva, pričom význam chladnokrvných koní bude narastať aj pri približovaní dreva v chránených oblastiach a národných parkoch.
O norika muránskeho typu sa zaujímajú najmä slovenskí živnostníci, ktorí ťažia drevo vysoko v horách. Veľa nevyťaženej suroviny, najmä po kalamitách, sa totiž nachádza v neprístupnom teréne, kde sa technika nedostane. Jediným spôsobom, ako ho vyťažiť, je použiť na zvážanie kone. Lesy SR predajú každý rok záujemcom približne 30 mladých, štvorročných ťažných koní, odchovaných na Muránskej planine.
(Zdroj: Roľnícke noviny, 2.10.2013)