Noha na brzde
- Zverejnené v O čom sa píše
- Pridať nový komentár
Vodiči by mali byť počas jelenej ruje obzvlášť opatrní, a to najmä v podvečer a skoro ráno, aby nedošlo k nešťastiam na cestách.
- Jelene sú domýlené, hladina hormónu a potreby zachovania rodu im v značnej miere utlmí reflex a pud sebazáchovy. Jeleň je kvôli jeleniciam, ktoré mu v tomto čase voňajú, schopný a ochotný križovať cesty i železnice,- uviedol Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP). Človek by mal mať takpovediac nohu na brzde, lebo nikdy nevie, kedy spoza zvodidla niečo vyskočí.
Stret auta s jeleňom môže mať fatálne následky. Značenie popri cestách upozorňujúce na jelene je opodstatnené. Správa TANAP-u spolu so štátnymi lesmi rozmiestnila niekoľko značiek. Oplotenie však podľa P. Majka musí súvisieť s ekoduktami, aby boli zabezpečené nadchody alebo podchody pre zver tak, ako je tomu napríklad v prípade diaľnice D1 v úseku pri Mengusovciach (okres Poprad).
K jeleňovi by sa ľudia určite nemali približovať, hoci je aj po kontakte s autom, do takej blízkosti, že by ich mohol zachytiť parohami či kopytom.
- Žiadne divé zviera nie je domáce zviera, preto k tomu musí človek pristupovať s opatrnosťou, prípadne to nahlásiť odborníkom, špecialistom a my prídeme a vyriešime to,- uzavrel riaditeľ Správy TANAP-u.
Zdroj: aktualne.sk